Navíc na přilehlém přechodu pro chodce pěší demonstranti v reflexních vestách znemožňují řidičům výjezd z kruháče. Další zemědělci informují řidiče, kteří uvízli v kolonách, o důvodech blokády a protestů.

Centrem Prudniku se neustále rozléhá troubení klaksonů. Těžko říct, zda zablokovaní řidiči troubením vyjadřují podporu nebo spíš kritiku demonstrujícím rolníkům.

Každopádně se jedná o pokojné protesty. Polská policie je v Prudniku neustále na dohled. Policisté vystupují korektně a nestranně, ale důrazně. Snaží se zklidňovat emoce a eliminovat případné incidenty hned v zárodku.

Důvod? Green Deal, byrokracie EU a dovoz z Ukrajiny

Polské policejní hlídky motoristům radí, jaké objížďky jim umožní vyhnout se klíčovým dopravním uzlům, které ochromila zemědělská blokáda.

V kolonách kolem Prudniku uvízla také řada českých řidičů. Na zablokovaném kruhovém objezdu se totiž potkávají významné mezistátní dopravní tahy na Krnov a také přes Głuchołazy do okresu Jeseník a na Nysu.

Proto také Češi už zaznamenali tři ústřední hesla protestujících zemědělců: "Stop Zelené dohodě Green Dealu", "Stop dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny" a "Stop omezování chovu zvířat v Polsku".

Organizátoři protestů zdůrazňují, že traktory na silnicích nejsou namířeny proti nové polské vládě, ale snaží se upozornit na soubor problémů, které se v Polsku a ve státech EU hromadily řadu let. Zdůrazňují mezinárodní přesah zemědělských protestů.

"Protestujeme proti Green Dealu a nekontrolovanému přílivu obilí z Ukrajiny. Před rokem a půl stála pšenice 1600 zlotých za tunu a dnes je to 600 zlotých. V našem regionu byl chov prasat prakticky eliminován," vysvětluje Robert Grelich, předseda Agrounie v okrese Prudnik, na co konkrétně upozorňuje celostátní protest polských zemědělců.

Také u sousedů v českém pohraničí na Osoblažsku tradiční chov prasat téměř vymizel.

Ministr vyzval k ukončení protestů

Zatímco ceny obilovin v Polsku kvůli nekontrolovatelnému dovozu z Ukrajiny skokově padají, ceny hnojiv a pesticidů neustále rostou. Polští zemědělci v mnoha ohledech vnímají byrokracii EU jako nesmyslnou a obtěžující.

Protesty v Polsku jsou naplánované na celý měsíc. Polský ministr zemědělství Czesław Siekierski vyzval k ukončení protestů s tím, že vláda už jedná jak s Evropskou komisí, tak s ukrajinskou stranou.

Ujistil protestující, že vnímá jejich požadavky jako oprávněné, ale dlouhodobé blokování silnic může polské ekonomice způsobit vážné problémy.