Před rokem byl v Krnově uveden do provozu první stacionární radar, který měří rychlost v Krásných Loučkách. Za prvního půl roku rozdal příliš rychlým řidičům pokuty za deset milionů korun.

Ve druhém pololetí v Krásných Loučkách zpomalila provoz kromě pokut také oprava vozovky. Celková bilance radaru v roce 2023 je kolem 20 tisíc zdokumentovaných přestupků a pokuty za 17 milionů korun.

Upozornění na úsek měřený radarem v Krnově.
Radar v Loučkách rozdal pokuty za deset milionů. Další spustili v Lomnici

Takovou efektivitu práce mohou dopravní policisté a strážníci „automatům na pokuty“ jen závidět. Roční provoz samotného radaru vyjde na 250 tisíc korun, což je částka srovnatelná s ročními mzdovými náklady na jednoho člověka.

Ježnická, Partyzánů a Petrovická u hranic

V roce 2024 Krnov spustí další tři stacionární radary v ulicích Ježnická, Partyzánů a Petrovická, tedy v úseku mezi obchvatem Krnova a státní hranicí.

Počet radarů v Krnově letos vzroste na čtyři. Další dva radary chce na svém území umístit Město Albrechtice. Obecně se stacionární radary umísťují v místech, kde řidiči často překračují nejvyšší povolenou rychlost.

Veřejnou zakázku na dodavatele radarů město Krnov vyhlásí pravděpodobně už v únoru. „Instalace radarů pak bude probíhat po etapách, abychom měli jistotu, že zvýšenou administrativní zátěž spojenou s jejich zprovozněním dokážeme zvládnout. Nebudou totiž jen tři v Krnově. Další dva chce na svém území umístit Město Albrechtice a naší povinností jako obce s rozšířenou působností je zúřadovat i tamní přestupky,“ uvedl velitel Městské policie Krnov Pavel Moravec.

Řidiči projíždějící Krnovem se z dopravních značek dozví nadmořskou výšku Pradědu i frekvenci Českého rozhlasu. Na nový automatický radar v Krásných Loučkách je ale žádná značka neupozorní.
"Měřený úsek" je v Kostelci, ale v Loučkách tato značka řidičům schází

Stacionární měřič rychlosti v Krásných loučkách je v současnosti na území Krnovska jediný. Další se nachází až na Bruntálsku v Lomnici a také v Polsku asi čtyři kilometry od Krnova v obci Mokre Kolonia byl instalován superradar nové generace, který umí kromě rychlosti dokumentovat také další přestupky.

Bilance radaru: přestupků ubylo

Radar v Krásných Loučkách se v prvním roce měření osvědčil, jelikož zde došlo ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Množství dopravních přestupků, které souvisely s překročením nejvyšší povolené rychlosti vozidel při průjezdu Krásnými Loučkami, klesl na polovinu. 

„Počet přestupků, které jsme vloni obdrželi k projednání, od začátku roku postupně klesal. Zatímco v lednu jich bylo 2 580, v prosinci jsme převzali k řešení 1 112 případů. Nejmenší počet jsme zaznamenali v listopadu, a to 830,“ uvedl vedoucí odboru správního krnovské radnice Petr Žukovský.

Problém: záchranáři a nečitelné značky

Ne všechna překročení rychlosti se ale k úředníkům dostanou. „Za rok fungování radaru, tedy od 6. 12. 2022 do 5. 12. 2023, jsme evidovali celkem 20 955 událostí. Z toho jsme museli některé vyřadit. Šlo například o vozidla integrovaného záchranného systému, která měřeným úsekem projela za použití výstražného zařízení, a také některá vozidla, zejména ze zahraničí, která měla nečitelné registrační značky, nebo respektive takové, které se nedaly dohledat. Celkově jsme odboru správnímu k projednání předali 19 671 přestupků,“ sdělil Pavel Moravec z Městské Policie Krnov.

Radar nové generace Mesta Fusion RN byl instalován u silnice v polské obci Mokre-Kolonia asi tři kilometry od Krnova. Čeští ani polští řidiči dosud nemají s tímto sofistikovaným monitorovacím zařízením zkušenosti. 30. července 2023
Super past na řidiče? Poláci nedaleko Krnova nainstalovali radar nové generace

Za uvedené období bylo za tyto skutky na pokutách uloženo celkem 17 269 850 korun, z nichž již bylo uhrazeno více než 13 milionů korun.

Za pořízení radaru město zaplatilo téměř 1,5 milionu korun, 726 tisíc korun stály licence a software, další náklady jsou spojené s poštovným a přijetím dvou úředníků pro tuto agendu. Roční provoz samotného radaru vyjde na 250 tisíc korun.