Masopustní průvod ve Starém Městě u Bruntálu je největší akcí svého druhu v celém okrese Bruntál. Staroměstský masopust 2024 bude už tuto neděli 10. února. Sraz masek a účastníků je ve 14 hodin na hlavní silnici.

Řidiči už vědí, že pokud v sobotu odpoledne pojedou z Bruntálu do Jeseníků nebo opačným směrem, ve Starém Městě je čeká chvilka zdržení a různé taškařice masopustních masek spojené s tancem a spoustou vynikajících koláčů.

Masopust ve Starém Městě, únor 2023.
OBRAZEM: Staroměstský masopust s dopravní značkou „tanec na silnici“

Staroměstský Masopust probíhá pod ústředním heslem: „Postavte se na ulici, připijte si slivovicí. Koblihy a koláče, u tance je vyskáčem.“

Podívejte se na video z loňského ročníku masopustu ve Starém Městě:

Zdroj: František Kuba

Těžko se ubránit takové vlně pohostinnosti. Zvlášť když se tácy s pálenkou nachystané před domy prezentují jako dezinfekční stanice pro spoluobčany, kteří si slivovicí zodpovědně posilují imunitu. Koláčové hlídky se snaží ze všech sil, aby ve Starém Městě o masopustu nikdo netrpěl hladem.

Správná podoba masopustu se po staletí předávala z pokolení na pokolení. V Sudetech, kde původní folklor a lidové zvyky po válce vymizely kvůli odsunu německých obyvatel, začali místní znovu objevovat kouzlo a smysl masopustních tradic. Proto má i nejznámější staroměstský masopust teprve 13. ročník.

Masopustem začíná příprava na Velikonoce

Co vlastně masopust znamená? V tradiční katolické společnosti byla postní doba dodržována jako zákon.

Proto zbožný lid cítil potřebu si před povinným zpřísněním životosprávy ještě naposledy vyhodit z kopýtka. Každý si chtěl pořádně nacpat břicho, aby měl dost sil zvládnout čtyřicetidenní půst až do Velikonoc.

Masopust, Krnov, 16. února 2023.
VIDEO: Krnovem prošel masopustní průvod s dechovkou Krnovanka

Nezřízená konzumace dobrot a alkoholu na masopustních akcích se stále dodržuje, čtyřicetidenní půst už většinou ne. Půst jako spirituální přípravu na nejdůležitější křesťanský svátek spojený se smrtí Krista na kříži se už i v katolických rodinách dodržuje jen vzácně.

Na druhou stranu přibývá těch, pro které je dočasné vegetariánství vlastně jarní očista organismu spojená se sníženým přísunem kalorií. Zajímavé je, že církev termínem „půst od masa" myslí jen maso teplokrevných zvířat, zatímco na rybí maso se zákaz konzumace v postní době nevztahuje.

Pilníkov žil v sobotu masopustním průvodem a veselím.
Masopustní kalendář: Na Pytlový čtvrtek lidé dojídali zbytky

Čtyřicetidenní postní období se odpočítává od Popeleční středy. Ta vždy připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi, letos tedy vychází na 14. února.

V lidových křesťanských zvycích masopust znamená konec zabijačkových hodů, které vystřídalo dočasné vegetariánství, brambory, kroupy, hrách a čočka v rámci příprav na Velikonoce.

Velikonoce jsou nejdůležitější křesťanské svátky roku, které připomínají ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.