Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krnov má první sociální dílnu

Nová sociální dílna začala působit v Krnově, zařízení toho typu ve městě dosud chybělo. Město se tak připojilo například k několika obcím na Osoblažsku nebo k městu Bruntál, kde sociální dílny už nějakou dobu úspěšně působí.

14.5.2017
SDÍLEJ:

Jakub Adamík, náměstek hejtmana Jan Krkoška, starostka Krnova Jana Koukolová Petrová a hejtman Ivo Vondrák při oficiálním otevření sociální dílny.Foto: Ladislav Olejníček

Oficiální zahájení provozu proběhlo ve velmi slavnostním duchu. Zúčastnil se ho i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a jeho náměstci Jan Krkoška a Jiří Navrátil. Nechyběli ani starostové měst a obcí, které mají se sociálními dílnami dobré zkušenosti.

Nově otevřený sociální podnik bude vyrábět sportovní stravu a další nutričně vyvážené doplňky stravy.

„Dnes si s sebou třeba turisté berou na túry tatranky nebo turistický salám. To je sice zasytí, ale vyváženou stravu to nenahradí. Naše výrobky naopak skutečnou náhradu představují," uvedl provozovatel sociální dílny Jakub Adamík.

V dílně našlo práci zatím sedm dlouhodobě nezaměstnaných. „Chtěli bychom, aby neskončili jenom u těch základních činností, ale už teď jsou náznaky, že ti lidé opravdu tu práci zvládají a chtěli bychom, aby se postupně dostali až k tomu střednímu managementu," doplnil Jakub Adamík.

Zdálo by se, že podobné podniky pro nezaměstnané v dnešní době, kdy je nezaměstnanost velmi nízká, ztratily na významu. Opak je však pravdou.

Mezi dlouhodobě nezaměstnanými lidmi je poměrně velká skupina těch, kteří jsou v běžných podmínkách v podstatě nezaměstnatelní. Chybí jim například vzdělání, nebo zatím nikdy nepracovali a nemají tak pracovní návyky.

„Víme, že nezaměstnanost v našem kraji klesá a na úřadech práce jsou lidé, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní. S těmi je potřeba pracovat a proto máme tyto sociální podniky," potvrdil náměstek hejtmana pro sociální oblast Jiří Navrátil.

„Jedna věc je, řekněme, ta ekonomická udržitelnost, ale z druhé strany tady máme zodpovědnost vůči lidem, životnímu prostředí. Já jsem rád, že vznikají tyto firmy, vznikají právě v oblastech, kde máme problémy s nezaměstnaností," potvrdil důležitost podobných podniků hejtman Ivo Vondrák.

Otevření sociální dílny pak ocenila i starostka Krnova Jana Koukolová Petrová.

„Z otevření dílny mám velkou radost, zatím nám ve městě něco podobného chybělo. Zařadili jsme se tím k obcím a městům, kde už taková zařízení pracují," řekla krnovská starostka Petrová při oficiálním zahájení.

Ladislav Olejníček

Autor: Redakce

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.
11

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Lesní bar získal cenu kraje

Vyhlášení prvního ročníku soutěže Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje se konalo minulý čtvrtek večer v olomouckém arcibiskupském paláci.

Vocelka děkoval Aulehlovi

Vernisáž otevřela výstavu fotografií Tomáše Vocelky. Tento krnovský rodák stál u počátků Regionu. Obdivuje práci krnovského fotografa Gustava Aulehly.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Co je to zázrak?

Polští a čeští katolíci hledají důvody k modlitbě i v historii. Sledují hlavně výročí zázraků.

Proč Krnovsko potřebuje přehradu, a Olomouc ne?

Ministr zemědělství Marian Jurečka vysvětlil, proč lze Olomouc chránit před povodněmi i bez přehrady, zatímco Krnovsko a Opavsko se bez heřminovské přehrady neobejdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení