Nabídka majitele pozemku po zbořených slévárnách v Krnově je jasná. Fascination chce 300 korun za metr, což při pětihektarové rozloze znamená 15 milionů korun.
Poprvé nabídka pozemků zazněla před rokem. Problém je, že slévárna po celá desetiletí pracovala s chemikáliemi a ropnými látkami, takže po ní zůstala kontaminovaná půda.
„Dosavadní jednání směřovala k tomu, abychom o pozemku získali co nejvíc informací. Dnes už máme k dispozici výsledky průzkumu ekologické zátěže i pohled územního plánování, jak lze pozemek využít. Máme i doporučení z odboru životního prostředí, jak lze sanovat problémy zjištěné ve třech lokalitách," představil místostarosta Krnova Michal Brunclík pozemky na jednání zastupitelstva s tím, že územní plán počítá s využitím pro výrobu a skladování.
Svého času sem vedla i železniční vlečka.
Využití: průmyslová zóna
„Mám obavy, že pokud necháme pozemek svému osudu, mohlo by dojít k prodeji zajímavých segmentů a zbytek zůstane ležet ladem, tak jak to známe dnes. Jsem přesvědčen, že město umí lépe vyřešit ekologické závady, které se tam mohou lokálně objevit," prohlásil Michal Brunclík.
„Město by mohlo pozemek přeměnit na podnikatelskou zónu, která může přinést nová pracovní místa," doplnil krnovský místostarosta Michal Brunclík a doporučil zastupitelům pozemky koupit, zkultivovat, zasíťovat a pak nabízet pro rozparcelování na menší výrobní podniky.
Máme na to peníze?
Zastupitel Pavel Morovac (NEOS) upozornil kolegy, že letos zatíží městský rozpočet rozvoj průmyslové zóny Červený Dvůr, chystají se koupit další budovy Karnoly a výdaj 15 milionů opravdu není málo.
Podle místostarosty Brunclíka se Krnovu podařilo získat velkorysé státní dotace na rozvoj Červeného Dvora, což pozemky v této průmyslové zóně značně zhodnotí a město z nich bude mít dost vysoké příjmy při prodeji. Z těchto prostředků bude možné financovat záměry města v bývalé slévárně.
„Už jsem jednal s náměstkem hejtmana o možnosti případných dotací. Dostal jsem ústní příslib, že je možné se obrátit na kraj, který nám pomůže při shánění dotací. Pokud by se podařilo sdružit prostředky EU, státu, kraje a města, nemusel by vývoj této průmyslové zóny být tak pozvolný jako v případě zóny Červený Dvůr," doplnil optimisticky Brunclík.
Argumenty pro a proti
Opoziční zastupitel Marian Przybyla (KSČM) se rozhodl přes veškerá rizika a finanční náročnost záměr podpořit: „Město jako dobrý hospodář nemůže pustit ze zřetele pět hektarů skoro uprostřed města. Musíme mít příležitost ovlivnit, co se tam bude dít," podpořil koupi zastupitel Przybyla.
Opoziční zastupitelka a bývalá starostka Alena Krušinová (NEOS) byla opatrnější: „Mohou nám vzniknout náklady na dlouhodobou údržbu? Je tam navíc značná kontaminace. Pokud se dnes platí sedm tisíc za tunu takového odpadu, značně se nám to prodraží."
Brunclík ji ujistil, že znečištění není plošné, ale lokální. „Nemělo by nastat, jak se obáváte, že ekologická zátěž bude takového charakteru, že náklady na sanace převýší kupní cenu. Byla tam řada průzkumných vrtů. Podle průzkumu se do budoucna může stát, se tam nějaká lokální kontaminace projeví a bude nutné pár kubíků zeminy odtěžit a odborně zlikvidovat, ale nehrozí, že budou zamořené celé hektary," komentoval Brunclík ekologickou zátěž po slévárně.
A co snížit cenu?
Zastupitelka Judita Žáčková (ANO) doporučila ještě zkusit vyjednávat o snížení ceny. Podle Michala Brunclíka je pro Fascination snížení ceny nepřijatelné, ale jsou ochotni vyjednávat o podmínkách.
„Můžeme například jednat o tom, jak má pozemek vypadat při předávce a podpisu smlouvy, což se týká odstranění černých skládek a suti. O tom jsou ochotni se bavit, ale cena pro ně zatím vždy byla nepřekročitelná. Kromě města byli s nabídkou pozemku osloveni i někteří podnikatelé, tak jsem se snažil zjistit, zda dostali stejnou cenu 300 korun za metr.
Protože soukromí investoři měli zájem pouze o část pozemku, byla pro ně cenová nabídka vyšší. Nemám informace, že by někdo dostal lepší nabídku," uzavřel Brunclík a pak 22 zastupitelů zvedlo ruku pro koupi pozemku po slévárně.