Modrooká Elis je elegantní kočičí dámou. Jde o zástupkyni plemene ragdoll, což v překladku z angličtiny znamená hadrová panenka. Tyto kočky se dokáží uvolnit tak, až připomínají právě panenku nebo plyšáka.

„Jsou klidné, přátelské, společenské, přítulné a hravé. Někdy se říká, že ragdollka je převlečený pes, protože se snadno naučí aportovat. Když Elis hodíte balonek, tak ho přinese zpátky,“ popisuje svou roční parťačku její majitelka Veronika Štěpáníková.

Už čtvrtý měsíc Elis její majitelka nosí za pacienty oddělení dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP), kde pracuje jako zdravotní sestra. Na oddělení až půl roku leží pacienti, kteří už nepotřebují „JIPku“, ale vzhledem ke svému stavu nemohou být přeloženi na standardní následnou péči nebo propustěni domů.

S Elis provádí Veronika Štěpáníková felinoterapii: podpůrnou léčbu, rehabilitační techniky a aktivizační metody založené na kontaktu pacienta s kočkou. Pacientka, které první červnovou středu chundelaté zvíře položila do klína, viditelně ožila a začala se usmívat.

Odbourává stres, cvičí motoriku

Pro pacienty, kteří měli před hospitalizací doma kočky, funguje kontakt s Elis jako terapie založená na příjemných vzpomínkách. Kontakt se zvířecím teplem odbourává pocity úzkosti a stresu. Lidem s omezenou hybností hravá a mazlivá kočka vyplňuje čas na lůžku jako zábavná společnice.

Hlazení kočičí srsti také procvičuje jemnou motoriku. „To ležící pacienti potřebují, protože mají minimum přirozených vjemů. Mají kontakt s personálem; když je sestra ošetřuje, chytí je za ruku. To ale nenahradí civilní kontakty, na něž jsme během praktického života zvyklí. Kontakt s kočkami jim přijde velmi vhod,“ poznamenala náměstkyně pro léčebnou péči krnovské nemocnice Marie Žaloudíková.

Veronika Štěpáníková se o novém trendu felinoterapie neboli využití koček při terapii dozvěděla v rámci vzdělávání. Protože má osobní zkušenost jak na člověka působí kontakt s domácími mazlíčky, rozhodla se terapeutickou práci s kočkami studovat na odborné úrovni. Elis zatím nebere do nemocnice pravidelně, na novou roli si kočka musí přivykat postupně.

„U každého člověka vydrží deset až patnáct minut. Je to pro ni velmi náročné. Když přijde domů, bývá unavená,“ popsala Veronika Štěpáníková.

Na kočku se těší celé oddělení

Mezi personál nová pomocnice rychle zapadla. „Na návštěvy kočky Elis na našem oddělení se těšíme všichni. Těžko se ubránit dojetí, když vidíte, jak pacienti reagují na tu kočičí hravost a přítulnost. Ověřili jsme si v praxi, že felinoterapie dokáže zlepšit náladu pacientům i zdravotníkům,“ poznamenala vrchní sestra DIOP Olga Kurečková.

Snížení stresové zátěže při hlazení koček nebo psů potvrdily experimenty, při kterých byla figurantům měřena hladina „stresového hormonu“ kortizolu ve slinách. Zdravotní pojišťovny zatím felinoterapii neproplácí, ale už ji testuje několik českých nemocnic.