Po zimní přestávce ve čtvrtek 16. března opět oživily náměstí stánky trhovců obklopené zákazníky.

Teď už se budou farmářské a řemeslné  trhy konat v Krnově pravidelně každý měsíc. Navíc ožila také městské tržnice na náměstí Minoritů, kde se výpěstky zelinářů potkávají s velikonočními dekoracemi a rukodělnými výrobky.

V březnu v Krnově začíná sezona sdílených kol společnosti Nextbike Czech Republic. Prvních 15 minut jízdy bude opět zdarma, každých dalších započatých 30 minut jízdy přijde na 12 korun.

Krnované mají k dispozici kolkem stovky kol na 32 stanovištích. „Počet stanovišť plánujeme zvyšovat i letos, nechceme ale zatím slibovat kde. Uvidíme, jak dopadnou procesy projektování a povolování,“ uvedla krnovská cyklokoordinátorka Kristýna Kutálková.

Na sdílená kola si Krnované rychle zvykají. Loni byl rekordmanem krnovský cyklista, jenž si od března do listopadu 2022 půjčil kolo 707krát. Druhý v pořadí se svezl 393krát a třetí 380krát.

Nejen tito nadšení uživatelé způsobili, že ve srovnání s jinými, i většími městy, kde sdílená kola provozuje společnost Nextbike, patří Krnovu ve výpůjčkách první místo.

„V Krnově jsme loni za devět měsíců zaregistrovali 50 635 výpůjček. Oproti předchozímu roku, kdy ale kola byla k dispozici jen sedm měsíců a bylo 29 618 výpůjček, to je obrovský nárůst,“ hodnotí Kristýna Kutálková z odboru rozvoje města.

V přepočtu na jednoho obyvatele vychází, že každý obyvatel Krnova, včetně kojenců, si v roce 2022 půjčil kolo 2,2krát. V Havířově tento přepočet vyšel na číslo 1,9, ve Frýdku-Místku 1,6 a v Písku nebo Jihlavě na 1,1. 

„Nejvyužívanějšími stanicemi jsou ty u cukrárny v Opavské ulici, u bývalého TIC na náměstí Minoritů a u zmrzlinového stánku ve Šmeralově ulici. Nejčastěji si lidé kola půjčovali ve všední dny mezi 15. a 20. hodinou, o víkendu pak od 18.00 do 21.00,“ sumarizuje Kristýna Kutálková.

Loni Krnov za tuto službu občanům zaplatil 832 tisíce korun bez DPH.