ČEZ deklaroval, že je ochoten investovat do modernizace veřejného osvětlení, ale podmínkou je, že na něj město přenese veškerou správu, kterou dnes vykonávají Technické služby.

Může město ušetřit dva a půl milionu? Podle ČEZu ano

Víte, kolik sloupů veřejného osvětlení se každou noc rozsvítí v Krnově? Je jich dva a půl tisíce, tedy jedno světlo připadne asi na deset Krnovanů. Provoz jednoho sloupu s osvětlením stojí Krnov asi tři tisíce korun.

Podle zástupců ČEZ lze uspořit až tisícovku na jednom světle, tedy dva až 2,5 milionu v celém Krnově. Nejde jen o úspornější lampy, které nahradí současné výbojky, ale také o takzvané stmívače, které po půlnoci, když frekvence chodců v ulicích už zdaleka není tak intenzivní, stáhne intenzitu světla na nezbytné minimum.

Další hráč na trhu: Technické služby

V Krnově už ČEZ jednou pohořel, když prohrál v soutěži o dodávky elektřiny pro město. Více čtěte zde.

ČEZ nabízel městu různé produktové balíčky, neboli několik variant smlouvy, na základě které mu město přenechá veškerou problematiku spojenou s provozem a údržbou nočního osvětlení. Kromě investic do kvalitního a úsporného osvětlení nabízel ČEZ opravy, revize, dozor, snížení poruchovosti a třeba i montáž a demontáž slavnostního osvětlení na Vánoce. Tyto investice město může ČEZu například splácet formou paušálu nebo se na nich podílet jako partner.

V současnosti se o veřejné osvětlení starají Technické služby.

„Samozřejmě se nabízí myšlenka, proč by Technické služby nemohly zajistit tytéž investice a služby, které nám nabízel ČEZ. Radní umožnili zástupcům ČEZu prezentovat svou nabídku a vzali ji na vědomí, ale převažuje názor, že do srovnatelné modernizace a úsporné techniky může investovat i samotné město, které je majitelem veřejného osvětlení a zřizovatelem Technických služeb,“ uvedl krnovský tajemník Igor Kozelek.

Veřejné osvětlení v Krnově.