Když do Krnova zavítal cirkus Šimek, a oplocený areál se k pastvě přímo nabízel. Zatímco na Pradědu letos spásají louky krávy, a v centru Krnova se pasou lamy, velbloudi a poníci.

Provozovatelé lázní i cirkusů kvůli koronavirovým omezením prožívají špatnou sezonu. Těžko se jim plánuje provoz, když nařízení hygieniků jsou přísná a často se mění. V Krnově cirkus Šimek aspoň udělal z Městských lázní atrakci. Cirkus ušetří za seno, a technické služby díky býložravcům z cirkusového zvěřince nepotřebují sekačky ani vyžínače.

Nejistá sezona i v cirkusech

„Jsme tradiční cirkus. S klaunem, artisty, zvířátky. Těch je tu třicet. Včetně lam, velbloudů a čtyř tygrů,“ představuje principál Emil Šimek své království – Cirkus Šimek. Království, které na začátku sezony mělo dva měsíce prázdné šapitó s kapacitou pět set diváků. Kvůli pandemii Emil Šimek říká, že prožil jedno z nejtěžších období, které pamatuje. „Na jaře a na podzim chodí nejvíce diváků. Březen a duben jsou nejsilnější měsíce. O ty jsme přišli,“ tápe v nejistotě Emil Šimek.

Za dobu, kterou byli nuceni čekat v Holešově až poleví nejpřísnější opatření, jim uteklo osm štací.

"Škrábance" od tygrů

Lidé se i v zavřeném cirkusu občas zastavili, aby věnovali například tvrdý chleba pro zvířata. „Vážíme si toho. Nikdo nám jinak nepomůže. Jsme soukromníci. Je to čistě na nás,“ poukazuje Šimek. Volno využili k drobným opravám, a ani zvířata nezahálela. „Přišli na svět dva velbloudi a lama,“ ukazuje na nové přírůstky manželka principála Anna. Chloubou cirkusu jsou pak čtyři tygři, jejichž drezúru nemá na starost nikdo jiný než samotný principál. „Tygra trénujete od malička asi půl roku,“ vypráví Emil Šimek o majestátní šelmě, když ji hladí skrz mříže. I Emil však má od tygra pár škrábanců.

„Nikdy to nebylo nic vážného. Tygr mi nechtěl ublížit. Kdyby ano, už bych tu nebyl,“ usmívá se principál, jako by o nic nešlo. „I zvíře má svou hlavu. A když se rozhodne, že nechce něco udělat, nedonutíte jej,“ vypráví dál své zážitky s tygry a prozrazuje, že všechny čtyři šelmy spořádají za den 30 kilogramů masa. Nejraději hovězí.

K TÉMATU 

Hostování Cirkusu Šimek v Krnově

STŘEDA 5.8. v 18 hodin
ČTVRTEK 6.8. v 18 hodin
PÁTEK 7.8. v 18 hodin
SOBOTA 8.8. v 18 hodin

Drezura sibiřských a bengálských tygrů, drezura koní, velbloudů, lam, holandských koz, artisté, akrobaté, klauni, fotografování se zvířaty.

Pokladna a cirkusová ZOO má otevřeno od 10 hodin.