Město Krnov aktuálně nabízí sedm třípodlažních domů s 93 byty za 14 milionů korun. Zájemci o byty mohou přijít na konzultační schůzku, která se uskuteční na krnovské radnici 6. prosince.

Jde o překvapivý obrat. Původním záměrem zastupitelstva byla totiž plošná demolice všech domů. Demolici schválili zastupitelé v roce 2021. Projektové přípravy bourání už byly v plném proudu, když zastupitelé v poslední chvíli záměr přehodnotili.

Váhání zastupitelů, zda je lepší demolice nebo privatizace zchátralých bytů, bylo ovlivněné obavami z obnovení vyloučené lokality, pokud by bytový fond získali „obchodníci s chudobou“.

Atmosféra krnovského Bronxu zaujala filmaře, kteří hledali zašlé oprýskané domy pro natáčení filmu Citlivý člověk.
Zbourat byty, které lze opravit? Krnované demolice v Bronxu přehodnotili

Investor, kterému město bytové domy prodá, se ve smlouvě musí zavázat k rekonstrukci, zřízení parkovacích stání a splnění požadavků na energetickou náročnost.

Tady se natáčely klíčové scény

Pro režiséra Tomáše Kleina byla lokalita krnovského "Bronxu" ideální, protože pro natáčení Citlivého člověka hledal místo s temnou postapokalyptickou atmosférou. Filmový štáb oprýskané činžáky jen lehce doplnil sprejovanými symboly a nápisy.

Právě tady se natáčely scény, jak z obytňáku se samolepkami z celé Evropy vystupuje zpívající táta David Prachař a slibuje rodince, že dnešním dnem je kočování u konce a začíná normální život. Za ním se sotva vleče máma Tatiana Dyková Vilhelmová, zatímco v omšelém bytě na smrtelné posteli děda Jiří Schmitzer inhaluje kyslík.

Video z natáčení filmu Citlivý člověk v krnovském Bronxu:

Zdroj: František Kuba

Natáčení probíhalo ve stejné době, kdy zastupitelé začali volat po revokaci předchozího usnesení o demolici.

Proč schválili a pak odvolali demolici

Proč zastupitelé v roce 2021 demolici schválili a příští rok odvolali? Městský rozpočet neumožňuje nákladnou rekonstrukci desítek bytů najednou. Ukázalo se, že ani dotace na demolice nebudou vypsané.

S odchodem problematických nájemníků se lokalita rychle změnila k lepšímu. Současně ceny bytů začaly rychle růst. „Zbourat budovy, které ještě nejsou promáčené a zralé na demolici, mi přijde jako ekonomický paskvil,“ oslovila kolegy zastupitelka Eva Šindlářová.

Do vyloučené lokali.ty ulic Vrchlického, Alšova, Mánesova v roce 2015 zavítal také ministr pro lidská práva Jiří Diensbier při návštěvě Krnova.
VIDEO: Rapeři z Krnova překvapili s klipem z ghetta ke zbourání. Líbí se vám?

Podle zastupitele Libora Nowaka, který je stavař, je bourání opravitelných bytů neekonomické a neekologické. „Nedovedu si představit, jak tu obrovskou kubaturu z tolika domů uložit na skládce. Bojujeme s kapacitou skládky, máme obrovský problém s odpady, a teď sedm velkých domů najednou zbouráme a někde uložíme za drahé peníze? Pak sem navezeme stejnou hmotu drahého stavebního materiálu a něco postavíme na stejném místě? Schválili jsme ekonomický i ekologický nesmysl,“ konstatoval Nowak.

„Bylo by dobré vzít zpět rozhodnutí o demolici z podzimu 2021 a minimálně prověřit zájemce, který má o domy zájem. Možná by se měl provést průzkum trhu, jestli jich bude i více,“ navrhl bývalý místostarosta Krnova Michal Brunclík.

Obavy z obchodníků s chudobou

Starosta Krnova Tomáš Hradil na podzim 2021 sice hlasoval pro demolici, ale s těžkým srdcem.  „Rozhodně jsme nechtěli ty byty demolovat za každou cenu, když ještě jdou opravit. Byly tam ale velké obavy, že pokud domy prodáme, může tam vzniknout další ghetto, a možná ještě horší. V případě prodeje domů nejdřív potřebujeme pojistky, aby to dopadlo dobře, ať už to koupí kdokoliv,“ doplnil Hradil.

Občané Hlinky předpokládali, že Komunitní dům seniorů KoDuS se buduje pro seniory. Věk skutečných nájemníků byl pro ně překvapením. Léto 2021
Byznys s chudobou? Dotace na dům seniorů, místo něj má Osoblažsko novou ubytovnu

Nejen v Krnově, ale také na Osoblažsku existují odstrašující případy, kdy privatizaci bytových domů provázelo velké očekávání, které vystřídalo velké zklamání. Pokud se nový majitel nemovitosti navzdory předchozím slibům zachová jako obchodník s chudobou, je jedinou šancí na zlepšení, aby dům s nepřizpůsobivými nájemníky vykoupilo město nebo obec.

Vzpomínky pamětníků

Natáčení Citlivého člověka nostalgicky sledovala řada Krnovanů, kteří v "Bronxu" Alšova, Vrchlického, Mánesova prožili kus života. „Bydlela jsem počátkem devadesátek přesně v tom horním bytě, kde se natáčí. Byly to skvělé roky. Nájemné za pár kaček. Sice trochu hlučné a nesmíš si nechat kolo přes noc před barákem, ale prošla tím bytem spousta kamarádů a byli jsme rádi, že sousedi naše večírky neřeší,“ vzpomínala Věrka, když zpovzdálí sledovala filmaře.

Ilustrační foto.
Osoblažská kauza: jde o vyklizení bytu

„Já jsem tam na adrese Alšova 14 ve druhém patře bydlel od roku 1952 do roku 1976. Byla to tehdy krásná, klidná a velmi přátelská část města. Odpoledne jsme se chodili koupat k řece, v parku se hrával fotbal a starší pánové volejbal. Byly to podnikové byty pro Strojosvit, Varhany, plynárnu a podobně. V sousedních domech na Vrchlického bydleli Řekové, ti byli také v pohodě. Pak tam začali sestěhovávat nepřizpůsobivé a tohle je výsledek. Je mi to líto, jak to dnes vypadá, ale ještě víc by mi vadila demolice,“ uzavřel vzpomínkou Pavel Vranka, který dnes bydlí v Křížové.