Štafeta od krnovských schodařů vyžaduje nejen sportovní výkon, ale také organizační talent. Všichni totiž budou vystupovat jak v roli jak běžců, tak i organizátorů.

„Budeme se snažit vést trasu těmi nejkrásnějšími místy: Sněžka, Rýchory, Čížkovy kameny a kraj bratří Čapků, Ratibořické údolí, hřeben Orlických hor, Králický Sněžník, celý hlavní hřeben Jeseníků a nakonec doběh na Cvilín. Předpoklad startu je v sobotu 10 hodin, doběh na Cvilín v neděli v odpoledních hodinách,“ popsali krnovští schodaři svůj plán.

Chtějí trať mezi Sněžkou a Cvilínem rozdělit na 39 úseků. Pokud každý účastník poběží tři úseky, v průměru to bude 22 kilometrů na jednoho běžce. Plánované tempo jeden kilometr za šest nebo sedm minut představuje běh „na pohodu“, aby si sportovec stihl vychutnávat okolní krajinu.

Na Cvilíně bylo v sobotu pořádně živo. Fanoušci povzbuzovali běžce do schodů, a svatebčané vítali ženicha s nevěstou na traktoru.
OBRAZEM: Na Cvilíně v Krnově to žilo. Běh do schodů a do toho svatba v traktoru!

Protože každý úsek z bezpečnostních důvodů poběží minimálně dvojice, potřebují schodaři závaznou přihlášku minimálně 26 běžců. Právě domlouvají detaily trasy, harmonogram i logistiku štafety. Dolaďují podpůrné body na trase, aby běžci a jejich podporovatelé měli zajištěné ubytování i odpočinek mezi úseky.

Tato štafeta je pozoruhodná také v kontextu historie zeměpisných názvů. Starý německý název Schneekoppe nebo Schneeberg se překládá jako sněžná hora, sněžník či sněžka. Obyvatelé pohraničí, kteří mluvili německy, tímto termínem pojmenovali vrcholy, na kterých se sníh udržel až do června. Sněžka v Krkonoších byla Schneekoppe, Kralický Sněžník Glatzer Schneeberg, a původní název Pradědu byl Keylichter Schneeberg. Krnovští schodaři svou štafetou propojí nejen Sněžku se Cvilínem, ale také poběží ze Sněžky přes historické sněžky.

Trasa běhu ze Sněžky přes Králický Sněžník a Praděd do Krnova.Trasa běhu ze Sněžky přes Králický Sněžník a Praděd do Krnova.Zdroj: organizátoři závodu

Pozvánka Jiřího Žaloudíka a Miroslava Kozelského

BĚŽECKÁ ŠTAFETA SNĚŽKA - CVILÍN

300 km - 39 úseků - 8000 m převýšení

KDY: 27. - 28. květen 2023

Pamatujete si, jak to vypadalo, když jste si před lety byli zaběhat kolem řeky? Sem tam nějaký osamělý běžec, maximálně dvojice, lidé kteří se znali od potkání, maximálně z Hrouzovky, každý si běhal tak nějak zvlášť a sám… Ono je to v podstatě fajn, běh je nejlepším prostředkem pro vyčištění hlavy, člověka od útěku ze starostí dělí jedno jediné nazutí bot.

Uvažovali jsme, jak tuto roztříštěnou krnovskou běžeckou komunitu stmelit, jak si navzájem sdělovat své zkušenosti, rady, nebo i oblíbené trasy v okolí. Začali jsme pořádat běžecké tréninky na schodech, výběhy do okolí a kolem Cvilínských schodů se postupně vytvořila široká skupina těch, pro které je běh nejen potěšením z pohybu, ale i příležitostí pro setkávání se zajímavými lidmi. Lidmi, kteří s námi každoročně absolvují Cvilínské schody, Olympijský běh, nový projekt Běžecká liga Krnovska, 24h štafetu na Cvilínských schodech…

Teď je ale před námi výzva, která se nedá srovnat s ničím, co jsme doposud pořádali či absolvovali…

V sobotu 27. května 2023 v 9 hodin vyrážíme ze Sněžky a plán je jednoduchý - 50 účastníků dostat v neděli 28. května večer na Cvilín. Před námi je 300 km, několik pohoří (vrcholy Velká Deštná - Králický Sněžník - Šerák - Keprník - Praděd), celkově 8000 m převýšení.

Poběžíme dnem i nocí non-stop, (alespoň) ve dvojicích, aktuální polohu štafety budeme sdílet na web přes GPS online tracking. K dispozici nám bude doprovodný autobus + dvě auta, která budou účastníky rozvážet na místa, kam se autobus nedostane.

Čeká nás 39 úseků o průměrné délce cca 7,7 km, čekáme, že každý poběží v průměru tři úseky. Náš projekt je jedinečný tím, že běžci nebudou mít trasu dopředu značenou (jak je tomu například u Vltava Run), budeme zároveň organizátory i účastníky. Budeme se tedy muset vypořádat s orientací v místech, kde jsme mnozí nikdy nebyli, a především potmě to bude velká výzva.

To vše "za pochodu", s minimálním odpočinkem, 32 hodin v popojíždějícím autobuse, s komfortem nutným maximálně tak na načerpání sil na další úsek. Prostě bude to něco a držte nám palce, ať se v neděli večer objevíme na Cvilíně v pořádku a v plném počtu!

Chtěli byste se přidat? Budeme rádi! Poslední tři úseky budou veřejné (Krasov - Ježník; Ježník - Krnov (radnice); Krnov - Cvilín) a čím více nás poběží, tím to bude větší pecka!

Jiří Žaloudík - kondiční trenér a Miroslav Kozelský