„Z této částky bylo k 27. dubnu čerpáno 856 851 korun. Za materiální pomoc, která byla do Nadvirny dopravena prostřednictvím humanitárních konvojů vypravovaných Charitou Krnov nebo městem Prudnik, jsme zaplatili 392 tisíc korun. Součástí dodávek byly benzínové elektrocentrály, motorové pily, svítilny, vysílačky, ochranné vesty, rukavice, brýle nebo chrániče,“ říká Luboš Rapušák z odboru sociálního a školství MěÚ Krnov.

Dalších 152 098 korun směřovalo do pořízení vybavení ubytovacích prostor v Krnově. Jednalo se o pračky, ledničky, vysavače nebo žehličky, které by po skončení uprchlické krize mohly být poskytnuty partnerské oblasti jako humanitární dar. Nakoupeny byly také drobnější věci, jako žehlicí prkna, odpadkové koše nebo čisticí prostředky.

Znovupostavení kostelíka na kopci nad Rusínem v roce 1993 spojilo Čechy, Poláky a německé rodáky. Následovalo propojování Rusína s polskými sousedy obnovením cest a silnic.
Kostelík nad Rusínem: symbol přátelství Čechů, Němců a Poláků

„Peníze jsme dále vynaložili na přepravu běženců, léky, vitaminy či prvotní nákup potravin, základních hygienických potřeb, školních pomůcek, ošacení, přezůvek pro děti, pyžam a podobně. Nutno ale dodat, že k tomuto účelu byla využívána také potravinová banka nebo šatníky sociálních služeb,“ upřesnil Luboš Rapušák. Do již čerpaných prostředků jsou započítány také náklady na opravy a vybavení bývalého domova mládeže pedagogické školy v Hlubčické ulici. V roce 1978 v tomto krnovském internátě režisér Karel Smyczek natočil film Housata o textilních učnicích. Dnes zde vzniká ubytovací zařízení pro ukrajinské uprchlíky s kapacitou asi 50 osob.

Přispěli studenti, strážníci, Kofola i další

Město Krnov obdrželo na pomoc Ukrajině také finanční dary ve výši 179 tisíc korun. Většinu, 120 tisíc korun, darovala firma Kofola. Studenti Gymnázia Krnov předali městu 20 928 korun a 10 300 korun věnovali strážníci městské policie. Například pracovníci České spořitelny přinesli 7 000 korun. „Z těchto darů jsou pořizovány nákupy oblečení a hygienických potřeb. Je z nich také vypláceno kapesné na nákup potravin určených pro přípravu snídaní a večeří, ovšem jen do doby získání prvních sociálních dávek,“ řekl Luboš Rapušák a dodal, že z uvedené částky darů zůstává k dispozici 68 tisíc korun.

Akce Bílý kámen ve Vojenském prostoru Libavá. 28. srpna 2021.
Tajemná a krásná Libavá: 1. máje se otevře, z regionu jedou i speciální vlaky

Občané Krnova, okolní obce i spolky nebo firmy mohou přispívat na transparentní účet. Výtěžek k 27. dubnu činil 629 521 korun. „Děkujeme všem za podporu. Tyto prostředky zatím nečerpáme, necháváme je jako rezervu buď na návrat a podporu běženců vracejících se domů, nebo na dlouhodobější pobyt a integraci,“ sdělil Lubomír Rapušák. Město eviduje také řadu nabídek pomoci, které využívá v případě konkrétních potřeb.

Koncert pro Ukrajinu

V Krnově je v současnosti více než tři sta ukrajinských běženců. Ubytováni jsou v soukromí nebo v ubytovacích zařízeních, mezi nimiž je Larischova vila, fara římskokatolické církve v Zátoru, Penzion Jakartovice, Vila Kofola, Koliba nebo azylový dům Armády spásy.

Malby ukryté v hrozovském kostele vznikly ve 13. století. Na své odkrytí čekaly až do roku 2013.
Senzace na Bruntálsku evropského významu: hrozovský poklad a hrozovské fresky

V krnovské koncertní síni sv. Ducha 23. dubna proběhl již 16. ročník benefičního koncertu pro Ukrajinu. Koncert pod názvem Cesta domů byl pořádán Římskokatolickou farností Krnov ve spolupráci s MO KDU-ČSL a Hudebním sdružením Krnov. Vystoupil v něm Krnovský chrámový sbor pod vedením Václava Mičky. Na varhany hrál Jakub Osadník, na trubku Jan Suchomel. Účinkující nově nastudovali zajímavá hudební díla téměř výhradně z tvorby českých autorů od 12. po 20. století. Díky této akci přispěli Krnované na pomoc Ukrajině výtěžek 31 tisíc korun. Částka nakonec byla ještě vyšší, než oznámil organizátoři v koncertní síni. Dodatečně totiž přišli posluchači s dalším příspěvkem. Koncert se konal s podporou Města Krnova. Zúčastnilo se ho i několik Ukrajinců, které jsme z válečné zóny přijali v Krnově.