Proto starosta Krnova Tomáš Hradil i redakce Deníku před rokem vyhlásili anketu, zda Krnované chtějí v tradici vánočních ohňostrojů pokračovat. Jak to dopadlo?

„Letos ohňostroj bude. Tichý. Je to kompromis mezi oběma početnými skupinami zastánců i odpůrců. Varianta bez hluku náklady nezvýší. Do kalendáře si můžete zapsat 3. prosince,“ vzkázal Krnovanům starosta Tomáš Hradil s tím, že na náměstí v neděli 3. prosince bude tichý ohňostroj součástí adventní trhů s rozsvícením vánočního stromu.

Vánoční strom DeníkuVánoční strom DeníkuZdroj: RedakceDeník před rokem vyhlásil anketu s otázkou: „Jste pro zachování tradice ohňostrojů v centru Krnova?“ Celkem 58 procent čtenářů Deníku odpovědělo ANO a 42 procent NE.

Ohlasy potvrdily, že ohňostroje jsou téma, které Krnovem rezonuje, a že aktivních příznivců vánočního ohňostroje je mezi respondenty o něco víc než odpůrců. Rozhodli jsme se proto po roce anketu zopakovat.

Hlasovat můžete zde:


Nahrává se anketa …

A novoroční ohňostroje? „V Krnově městský silvestrovský ohňostroj nebývá. Už před mnoha lety ho nahradil ohňostroj u příležitosti rozsvícení vánočního stromu na začátku adventu,“ doplnila k tradici novoročních ohňostrojů mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Loni dav zaplnil náměstí

V roce 2021 sice bylo nutné kvůli pandemickým opatřením zrušit adventní program na krnovském náměstí, ale v roce 2022 si Krnované vše vynahradili. Rozsvícení vánočního stromu loni na náměstí provázel dlouhý a vydatný ohňostroj, za který město zaplatilo 52 tisíce korun.

Rozsvícení vánočního stromečku spojené s ohňostrojem na krnovském náměstí 27.11.2022.
VIDEO: Odpalovat či ne? Krnované vedou spor o ohňostroje v centru

Podle odhadů v té době bylo na náměstí kolem tisícovky občanů. Někteří přišli na adventní jarmark nebo kulturní program, ale kvůli tlačenici už neměli šanci odejít před zahájením ohňostroje. Desítky minut bylo náměstí téměř neprůchodné. Většina přítomných si užívala magickou atmosférou výbuchů na obloze, ale ojediněle se ozýval i dětský pláč.

Patří pyrotechnika k adventu a Vánocům?

„Ohňostroje plaší zvířata i malé děti. Za desítky tisíc mohly být na adventních trzích třeba další koncerty nebo jiný kulturní program. Rozumnou alternativou by mohl být videomapping - vizuálně atraktivní, ale bez negativních vlivů,“ prezentoval svůj názor Michael Cestr, kterého podpořila řada fanoušků videomappingu. Jiní mu oponovali, že videomapping je v porovnání s ohňostrojem nudný.

„Je to jen barbarský zvyk, který v moderní době nemá sebemenší opodstatnění. Jen zbytečné týrání zvířat, znečišťování přírody a plýtvání penězi,“ kritizovala ohňostroj Květa Gebauerová.

Adventní zázrak: Bruntálskem chodil anděl, prosinec 2021
Adventem v Bruntálu bude provázet anděl, světelná brána, zvonička i kluziště

Zazněly také připomínky, že ohňostroj je čínská tradice spojená s oslavami nového roku, ale evropské adventní tradice a české Vánoce jsou o něčem úplně jiném. Za daleko větší problém než jeden profesionální ohňostroj považuje neorganizované střílení petard po celém městě od začátku prosince až do Nového roku.

Svědectví pracovníků z domova důchodců a sociálních služeb upozornilo na vážný problém. Rány, které pyrotechnika vydává, připomínají střelbu. Není snadné uklidnit seniory s demencí nebo osoby s postižením, když nechápou smysl ohňostroje.

Tichý ohňostroj s The Gospel Family

Prodejci vánočního zboží i občerstvení otevřou své stánky v neděli 3. prosince. už v 15 hodin. Vánoční strom bude slavnostně rozsvícen v 17 hodin a vzápětí už bude v programu následovat ohňostroj.

Frýdecko-místecký divadelní soubor Štronzo bude mít letos mikulášskou nadílku i v adventním městečku na náměstí Svobody, 10. 11. 2023.
Nadílka za tisíce: Kolik letos dáte za návštěvu Mikuláše? Jak to vidí psycholog

 „Letos vyzkoušíme tichou variantu ohňostroje, která by neměla být tolik stresující pro malé děti a domácí mazlíčky, a jenž bude rámována vystoupením souboru The Gospel Family,“ popisuje Jana Mojžíšová z Městského informačního a kulturního střediska MIKS Krnov, které akci připravuje.

Ve stejný den mohou děti v Krnově vyrazit na Andělská zastavení. Jejich úkolem opět bude ve městě najít celkem devět vánočních poselství a zaznamenat je do mapy, kterou si mohou vyzvednout v infocentru TIC Krnov.

„Všichni, kdo uspějí, si pak svou odměnu mohou vyzvednout v neděli 17. prosince od 15 do 18 hodin v Zahradě smyslů u příležitosti Setkání s živými anděli,“ dodává Mojžíšová.

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce

Pořádáte akci s vánoční tématikou, zaujal vás nějaký zajímavý vánoční strom nebo výzdoba, nebo byste se rádi podělili o váš recept na ten zaručeně nej… vánoční bramborový salát nebo zajímavou úpravu kapra či jiné ryby? Pište nám na e-mail michal.krestyn@denik.cz. Rádi se o vaše postřehy a podněty podělíme s ostatními čtenáři.