Akci pořádá město Krnov ve spolupráci se spolkem ŘemeslUM. V Krnově se areál zaniklé textilky Krnola nedávno změnil v Zahradu smyslů.

Tento krok v centru Krnova rozšířil prostor pro kulturní a společenské akce, které probíhají také v sousedství na nádvoří krnovského zámečku. Propojený prostor zámeckého nádvoří a Zahrady smyslů v Karnole nabídl koncept akcí, na kterých si návštěvník může prohlídnout či vyzkoušet různá řemesla.

Kdy: sobota a neděle 16. a 17. prosince od 10 do 18 hodin
Kde: Zahrada smyslů v Krnově
Proč přijít: Setkání se živými anděly, Andělská zastavení – vydávání odměn, Betlémské světlo, 6 řemeslníků, 8 dílen, 12 prodejců rukodělných výrobků, 8 gastro stánků

Na chvíli se tak může stát kovářem, keramičkou či švadlenou. V rámci tvořivých dílniček si zde mohou malí i velcí vyrobit drobné dárečky - svíčky z medových pláství, vlastní vánoční čaj či ušít látkový pytlík na vánoční dárek a jiné.

Proto byl při plánování akcí kladen důraz na výběr prodejců, kteří jsou sami výrobci rukodělných výrobků. Mohou nabízet k prodeji vlastní tvorbu a současně zájemcům názorně předvést, jak se co dělá. Navíc jsou všichni z okresu Bruntál nebo z nedalekého okolí.

Gastro: houbový kuba i jáhelník se švestkami

Ve stáncích s jídlem se budou nabízet poctivá a tradiční jídla spjatá s Vánocemi, jako je houbový kuba, dávno zapomenutý štědrovečerní dezert jáhelník se švestkami a samozřejmě spousta dobrého cukroví a pečiva.

Nádvoří krnovského Zámečku nabídlo exkurzi do středověku 14.10.2023.
Krnovský Zámeček nabídl exkurzi do středověku

Celá akce bude v neděli doplněna setkáním se živými anděly a vydáváním odměn za Andělská zastavení, která mohly děti hledat v Krnově od první adventní neděle.

Na akci také dorazí skautský oddíl s Betlémským světlem. Neváhejte si přijít nakoupit vánoční dárky, dát si něco dobrého na zub nebo si vyrobit maličkost pro sebe či své blízké.

Skauti při rozdávání betlémského světla.
Betlémské světlo na Bruntálsko a Krnovsko přivezou skauti. Už tuto sobotu

„Jedním z poslání našeho spolku je propagace řemesel a akci Řemeslná vesnička chápeme jako první krok v naplnění tohoto cíle. Celá akce se nese v duchu lokální výroby, rukodělné práce, podpory místní ekonomiky, návratu k řemeslům, a to vše je ve spojení s Vánoci skvělá volba. Navíc je skvěle doplněn programem tvořivých dílniček pro děti a také se setkáním se živými anděly,“ řekla Jana Adamová, místopředsedkyně spolku ŘemeslUM.

Areál Karnoly v centru Krnova se otevřel veřejnosti jako Zahrada smyslů. V době adventu zde světelné objekty vytváří magickou atmosféru. 1. prosinec 2022
OBRAZEM: Světelná Zahrada smyslů v Karnole se stala novou atrakcí Krnova

Spolek ŘemeslUM si klade za cíl sdružovat a podporovat řemeslníky a umělce, profesionály i amatéry zejména v rámci Moravskoslezského kraje. „Chceme se podílet na rozvoji tradičních řemesel a usilujeme o spolupráci s dalšími organizacemi a institucemi. Náplní spolku je mimo jiné pořádání workshopů a kurzů pro školy i veřejnost, organizace řemeslných trhů, pořádání společných mítinků a účast na akcích souvisejících s posláním spolku,“ doplnila Jana Adamová.

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce

Vaše příspěvky můžete posílat na email vanoce@denik.cz. U každého příspěvku je nutné doplnit o vaše celé jméno a lokalitu, kde žijete. Děkujeme.