„Každoročně je v rozpočtu města na nápady občanů vyčleněn jeden milion korun. Jelikož letos jsme ho nevyčerpali, chtělo vedení města předložit nerealizované nápady z předchozích ročníků,“ uvedla Radka Zdráhalová z odboru rozvoje města.

Rada města následně rozhodla o tom, že čtvrt milionu korun půjde na knihobudky, které soutěžily v participativním rozpočtu už v roce 2021, tehdy ale nápad neuspěl a skončil po čarou.

„Nerealizované nápady občanů rozhodně neházíme do koše. To je případ nejen knihobudek, ale například i ozelenění fasády obchodního domu v uličce u kostela svatého Martina. Nápad na zakrytí fasády popínavými rostlinami vzešel od Marcela Kolarze, který tento projekt podal do loňského participativního rozpočtu. V hlasování veřejnosti neuspěl, ale vzhledem k jeho finanční nenáročnosti se ho město rozhodlo i tak realizovat. Jak je vidět, podávat projekty má smysl,“ řekla Radka Zdráhalová.

V participativním rozpočtu Krnova uspěly projekty na obří nástěnnou malbu zvaná mural, která vznikne na štítové stěně bytového domu na náměstí Hrdinů, i na krmítka pro ptáky.
Mural Strážkyně a Ptáčkodlab získaly podporu z rozpočtu Krnova

Díky nápadům občanů se mění veřejnosti přístupná místa k lepšímu už osm let. Zatím poslední realizovaný projekt najdou lidé v bývalém lomu, který se nachází ve svahu cvilínského kopce v Petrově dole.

Vzniklo zde nové odpočinkové místo s názvem Petráček. „Tvoří ho altán, tři lavičky a informační tabule, v nejbližších dnech ještě přibydou houpačky a podpěry se sítí. Město ho zrealizovalo z podnětu místních občanů, kteří přišli s nápadem na vznik místa pro setkávání lidí z ulic Zukalova, Petrův Důl, Ladova a Zátiší. Samozřejmě ale bude sloužit také turistům i jako cíl pěších výletů dětí ze školek a škol. Projekt přihlásili do participativního rozpočtu v loňském roce a v hlasování veřejnosti zvítězil. Navrhovatelkou byla paní Markéta Zavadilová,“ upřesnila Radka Zdráhalová. 

V participativním rozpočtu Krnova uspěly projekty na obří nástěnnou malbu zvaná mural, která vznikne na štítové stěně bytového domu na náměstí Hrdinů, i na krmítka pro ptáky.V participativním rozpočtu Krnova uspěly projekty na obří nástěnnou malbu zvaná mural, která vznikne na štítové stěně bytového domu na náměstí Hrdinů, i na krmítka pro ptáky.Zdroj: MÚ Krnov, se souhlasemV letošním roce občané přihlásili do participativního rozpočtu jen čtyři projekty, z nichž dva byly vyloučeny pro nesplnění zadání a dva budou uskutečněny. Jde o mural Strážkyně, který vznikne na štítové stěně bytového domu na náměstí Hrdinů 10, a projekt Ptáčkodlab, jenž počítá s rozmístěním krmítek v různých lokalitách Krnova.

Na realizaci ale má šanci i vyloučený projekt Obnova Švédského kříže, a to v případě, že se městu podaří získat souhlas Státního pozemkového úřadu, který vlastní parcelu, na níž se kříž nachází.