Ve srovnání s měsícem srpnem měli pracovníci úřadu práce v září ve svých kartotékách o pětašedesát klientů více a křivka míry nezaměstnanosti poskočila k 9,4 procenta. Více než polovinu tvořily ženy. Přes dva tisíce evidovaných už nepracovalo déle než rok. Uchazečů o zaměstnání starších padesáti let bylo v září v evidenci úřadů práce v okrese více než sedmnáct set. Čtvrtou nejpočetnější skupinou byli lidé s průkazem ZP. Ta tvořila 28,3 procenta z celkového počtu.

Nabídka práce byla v září nejmenší za poslední tři měsíce. Zaměstnavatelé se snažili obsadit pět set deset míst, přičemž na jednu pozici připadlo 9,7 uchazeče. Na Krnovsku a Bruntálsku projevili největší zájem například o zedníky a stavební dělníky. Na Albrechticku sháněli pětadvacet svářečů a páječů. Na Rýmařovsku byl největší zájem o servírky a číšníky a na Osoblažsku o soustružníky, frézaře a seřizovače.

Okres Bruntál je už několik měsíců druhým v kraji s nejvyšší mírou nezaměstnanosti. Úředníci se proto snaží nezaměstnaným pomoci například nabídkou rekvalifikace. „V průběhu ledna až září 2008 bylo Úřadem práce v Bruntále uzavřeno jednatřicet dohod zaměstnaneckých rekvalifikací pro třiapadesát zaměstnanců,“ informoval Miroslav Petreček z Úřadu práce v Bruntále.

Existují i další způsoby, jako jsou například místa vytvořena v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, tedy s podporou úřadu práce. Takto za uplynulých devět měsíců našlo v okrese Bruntál práci více než pět set lidí. „Nejvíce pracovních míst bylo vytvořeno v rámci veřejně prospěšných prací. Počet míst vytvořených v rámci tohoto nástroje byl výrazně nejvyšší v rámci Moravskoslezského kraje,“ uvedl Petreček s tím, že díky tomuto způsobu se sezonně snížila nezaměstnanost například ve Slezských Pavlovicích na Osoblažsku, a to dokonce i o čtrnáct procent.

Zuzana Pršalová