Každý se může přesvědčit, jak dobře je zde o kozy postaráno. Farma nabízí kromě mléka, tvarohu, jogurtů a sýrů také komentované exkurze. Za šťastnými kozami jezdí školní výlety jak do zoologické zahrady.

Z paneláku ke zvířatům

„Přišla jsem ke kozám jak slepý k houslím,“ usmívá se Kristýna Šťastná, která pochází z krnovského paneláku a pak pracovala v oboru gastronomie.

Kristýna Šťastná z Kozí farmy Úvalno začala s dojením a výrobou sýrů v době, kdy ještě nebylo jasné, zda vláda dovolí obnovit farmářské trhy.
Vláda potěšila kozy v Úvalně: trefila cyklus dojení a zasušení

Vztah ke zvířatům získala díky babičce z Býkova, kde bylo samozřejmostí chovat prase, ovečky, drůbež a králíky. Také ráda doprovázela tetu, která pracovala v kravíně.

„Tušila jsem, že práce se zvířaty by mě bavila, ale pracovala jsem úplně mimo zemědělství. Byla jsem zrovna na mateřské, když se známý veterinář zmínil, že někdo kdo prodává stádo koz. Uvědomila jsem si, že díky manželovi, který je z Úvalna, máme pozemky vhodné na pastviny. Tak se stalo, že jsme si v prosinci 2013 přivezli z Horní Bečvy prvních deset koz,“ vzpomíná Kristýna Šťastná na založení kozí farmy v Úvalně.

Jména? Jen na začátku

Tehdy ještě každá koza měla své jméno. Jak se stádo rozrůstalo, bylo stále těžší vymýšlet a pamatovat si desítky jmen, takže dnes už si šťastné kozy musí vystačit jen s čísly.

Je to nezapomenutelný pohled, když na Osoblažce drezínka MUVka se dvěma pracovníky vyrazí do akce.
Na to nezapomenete. Unikátní úzkorozchodná drezína v akci se jen tak nevidí!

„Některé kozy jména přece jen mají. Třeba ta burská koza s obrovskýma ušima je Mája. Vypiplali jsme ji na flašce, takže pak za námi všude běhala jako pejsek. Je takový náš maskot,“ představuje Kristýna Šťastná své stádo. Převážně jde o míšenky z vlastního odchovu, ale před Vánoci přibyly i hnědé čistokrevné.

Vzdělání a investice

O kozí produkty byl nečekaný zájem, takže rodina Šťastných se rozhodla věnovat chovu naplno a pořídit si kromě stáda také vlastní sýrárnu. Na počátku byl samozřejmě úvěr, spousta práce, byrokracie a administrativy. A také vzdělávání.

„Začala jsem jezdit do Kroměříže na mlékařské a sýrařské kurzy. Setkání se zkušenými chovateli a sýraři mě obrovsky obohatilo. Asi jsem se dobře učila, protože v prestižní soutěži sýrů v Mikulově nám porota udělila tři ocenění,“ doplnila Kristýna Šťastná, která své zkušenosti umí předávat ostatním.

Je to nezapomenutelný pohled, když na Osoblažce drezínka MUVka se dvěma pracovníky vyrazí do akce.
Na to nezapomenete. Unikátní úzkorozchodná drezína v akci se jen tak nevidí!

Hodina přírodopisu na farmě

„Jezdí k nám kromě zákazníků také školní děti na hodinu přírodopisu. Také nejmladší děti ze školky jezdí za zvířátky. Jsme místem, kde můžou rodiče z Opavy nebo z Krnova dopřát dětem kontakt s domácími zvířaty, podobně jako já jsem v dětství takovou zkušenost prožila u babičky. Kromě koz tu na dopásání máme pár oveček, vykrmujeme telátko, máme i prasata, králíky a drůbež. Zákazníci se díky exkurzi zase dozví, jak je pracná výroba kozího sýra. Naše koza na jeden nádoj zvládne jen dva litry mléka, což je zlomek toho, kolik nadojí kráva. Proto je mezi kravským a kozím sýrem rozdíl v ceně i v pracnosti,“ doplnila Kristýna Šťastná. Kozí farma v Úvalně funguje osvětově jako zoologická zahrada, jen si zde musíte návštěvu předem objednat předem.

V říjnu 2017 obdržela na své výrobky bez průmyslových dochucovadel certifikát Jeseníky originální produkt.