Pravděpodobně v roce 1991 se v Krnově poprvé objevila parta nadšenců, kteří propadli kouzlu svahových padáků. Postupně se k nim přidávali další, kteří měli zkušenost z parašutistického oddílu v Krnově. Později vznikl organizovaný spolek Rotor paragliding klub Krnov.

Město Krnov už také hostilo Ligu České republiky v motorovém paraglidingu, aby čeští piloti mohli porovnat své schopnosti s kolegy z Polska, Slovenska a Holandska.

Paragliding v Krnově

„K adrenalinovým sportům nepochybně patří paragliding. V Krnově se létání na padákových křídlech začal v roce 1996 věnovat Tomáš Schatke s dalšími pěti nadšenci. O tři roky později založili Paragliding klub rotor a létají i na motorových krosnách. Jak na krosně, tak na křídle se mohou pohybovat nad městem v minimální výšce okolo 400 m. Kdo jednou tento sport zkusil, podlehne mu. Je proto škoda, že krnovský klub si zatím nezískal větší počet zájemců,“ zapsal kronikář Krnova v roce 2001.

Fichtlmánie v Bohušově na Osoblažsku je poctou legendárním motocyklům Jawa Pionýr. 11.9.2022.
VIDEO: Fichtly vyrazily na Osoblažsko, závody nabídly parádní chvíle, podívejte

Krása paraglidingu spočívá v tom, že pilot se při startu obejde bez letadla. Stačí si počkat na dobrý protivítr a rozběhnout se z kopce. Motorizovaní paraglajďáci nepotřebují ani letadlo ani kopec. Dostanou své křídlo do vzduchu z rovné plochy, takže nemusí běhat při startu ani se trmácet do kopce.

Doletí dál i výš

Motorizovaní paraglajďáci oproti bezmotorovým kolegům doletí dál i výš, vydrží ve vzduchu delší dobu a nemusí neustále hledat stoupavé vzdušné proudy. O stoupání se jim postará postará tlačná síla motoru za zády. Jinak je ale zážitek z pohybu volným prostorem stejně intenzivní s motorem i bez. Milovníci volného a motorového létáním mohou využívat úplně stejný typ křídla - kluzáku.

Pokud motorizovaným paraglidistům náhodou dojde palivo nebo jim vysadí motor, mohou zůstat v klidu. Konstrukce křídla umožňuje bezpečné nouzové přistání. Důležité je ale neustále  sledovat vítr a přistávat v protivětru. A také během letu musí mít pilot nestále v hlavě záložní plán, na jaké vyhlídnuté místo by chtěl dosednout v případě problémů s motorem.

Fanoušci veteránů zamířili do Razové, kde je  na břehu Slezské Harty na jednom místě k dispozici parkoviště, přístav a letiště. 10. září 2022
Trofeo Niké: nejstarší auto veterán byl z Krnova a vezl i měsíční miminko

Motorový i volný paragliding je adrenalinový a rizikový sport, kde hraje zásadní roli lidský faktor. Možná proto teprve čeká na objevení širší veřejností. Základem úspěšného lety je vždy správné vyhodnocení meteorologických podmínek a samozřejmě absolvování kurzu pod vedením certifikovaného instruktora.