Hlava na hlavě byla v jednací síni krajského zastupitelstva. Kromě zastupitelů, novinářů přišli i zdravotníci, starostové měst a obcí. I přes mnohé námitky záměr sloučit krajské nemocnice díky síle koalice prošel.

„Buďte uvážliví a velmi dobře zvažte tak zásadní krok, jakým je sloučení nemocnic. Mějte na paměti, že některé kroky jsou nevratné,“ nabádal starosta Vítkova Pavel Smolka a varoval krajské zastupitele před plánem zrušit ve Vítkově nemocnici.

Podobnou starost má i zastupitel Orlové Martin Sliwka: „Zděsil jsem se, když jsem zjistil, že nemocnice se stoletou tradicí se má přeměnit na zařízení s následnou péčí a fakticky tak být zrušena. Zvažte odpovědně toto rozhodnutí.“

Opozice: odmítáme odpovědnost, odmítáme hlasovat

Také opoziční zastupitelé z řad ODS a KDU-ČSL se záměrem sloučit sedm nemocnic, které zřizuje Moravskoslezský kraj, pod jednu zastřešující příspěvkovou organizaci nesouhlasili. Občanští demokraté se dokonce odmítli zúčastnit hlasování poté, co neprošel návrh stáhnout tento bod z jednání zastupitelstva.

„Je to sice demokratické prosadit sloučení nemocnic silou koalice, ale nešťastné pro obyvatele tohoto kraje. Neexistuje precedens v České republice, který by vytvářel jednu megapříspěvkovou organizaci. Odmítáme odpovědnost za toto rozhodnutí, odmítáme dále hlasovat,“ prohlásil Ivan Týle (ODS).

Považuje rozhodnutí koaličních zastupitelů za selhání politického systému v Moravskoslezském kraji. „Ukázalo se, že zdravotnictví v kraji je řízeno velmi nekompetentně,“ míní Týle.

Opozici vadí, že koalice chtěla o vzniku nové organizace rozhodnout rychle, aniž to konzultovala se zdravotnickými odborníky.

Hejtman: Ušetří se až 300 milionů ročně

„Je potřeba si uvědomit, v jakém stavu ty nemocnice jsou. Myslím si, že pokud budeme ještě půl roku diskutovat, tak následně už nebude co řešit,“ oponoval hejtman Jaroslav Palas s tím, že krajské nemocnice vykazují ztrátu okolo 210 milionů korun. Změna jejich řízení by měla zabránit především jejich dalšímu finančnímu propadu.

Zároveň zdůraznil, že pacienti se bát nemusejí. „Péče o jejich zdraví se tím nezhorší, zlepší se časová dostupnost,“ tvrdí Palas. Tvrdí, že podle analýzy, kterou pro kraj vypracovala firma RGM Medical, lze ušetřit až 300 milionů korun ročně. „Je možné jich dosáhnout optimalizací sítě nemocnic, odborností a lůžkového fondu, sjednocením nákupů, koncentrací služeb, optimalizace technickohospo­dářských procesů a dalšími,“ upřesnil hejtman.

Krušinová: Zisk nesmí být nadřazen zdraví

Právě tato analýza vyvolala ostrou diskusi. Zejména opoziční zastupitelé měli vůči ní výhrady. Námitky však vzešly i ze strany koalice. Šéfka zdravotního výboru, který je poradním orgánem zastupitelů kraje, Alena Krušinová (ČSSD) prohlásila, že je skvěle zpracována z hlediska ekonomického, chybí však právnická a medicínská oponentura.

„Nebere nic jiného v potaz než ekonomiku. Zisk ale nesmí být nadřazen zdraví,“ míní Krušinová.

Původně byla rozhodnuta hlasovat proti svým koaličním kolegům. Nakonec se spokojila se slibem hejtmana, že se bude o analýze dále diskutovat a také zdravotní výbor bude mít větší vliv než doposud, a nehlasovala. Přivítala záruky vedení kraje, podle kterých už do dalšího rozhodování o nemocnicích nebudou mluvit autoři jejich analýzy ze společnosti RGM Medical.

Čtěte také ve čtvrtečním vydání Moravskoslezského deníku.