Na krajské úrovni se stal realitou návrat komunistů z všeobecné izolace do vlády. ČSSD jako drtivý vítěz krajských voleb marně jednala o trojkoalici s KDU-ČSL a KSČM. Jednání definitivně ztroskotala, když zásadoví lidovci odmítli být v jednom týmu s komunisty. „Jednání s lidovci jsme před týdnem ukončili. Naše výzvy k tomu, aby se zapojili do silné trojkoalice, nikam nevedly. Teď už budeme jednat jen o dvojkoalici s komunisty,“ uvedl adept na post sociálnědemokratického hejtmana Jaroslav Palas z Krnova, který už dříve vyloučil možnost spojení s občanskými demokraty.

Sám Palas je bývalý komunista, takže od počátku bylo zřejmé, že mu oranžovo-rudá dvojkoalice není proto mysli. Ta obsadí v moravskoslezském zastupitelstvu 42 křesel ze 65 a bude mít pohodlnou většinu. Z jedenácti křesel krajských radních si sociální demokraté nárokují osm. Osložení náměstků hejtmana se ještě nerozhodlo.

Spojení ČSSD s komunisty na krajské úrovni je velkým zklamáním pro krnovskou starostku Renatu Ramazanovou. „Mrzí mě, že vítěz krajských voleb nenašel partnera mezi demokratickými stranami a obrátil se na extremisty. Je to ostuda, že už po dvaceti letech si nepamatujeme nic z toho, čím jsme kvůli komunistům prošli v letech 1948 až 1989,“ uvedla Ramazanová a pokračovala: „Když se v Krnově bavím se sociálními demokraty, kteří jsou našimi koaličními partnery, překvapuje mě, že oni žádná rizika ve spojení s komunistickou stranou nevidí. Argumentují tím, že společnost už komunisty toleruje. Nevadí jim, že se komunistická strana nikdy nezřekla použití revolučních metod boje, které vychází z extrémistických ideálů marxismu–leninismu.“

A jak starostka uvedla, je pro ni o to těžší se smířit s koalici ČSSD – KSČM proto, že v kraji ČSSD komunisty k vládnutí nepotřebovali, protože mohli vytvořit dvoukoalici s lidovci.

Předseda krajských lidovců a exnáměstek hejtmana Pavol Lukša neprožívá opouštění krajského úřadu nijak dramaticky. Spokojeně s pocitem dobře odvedené práce se vrací do Čeladné, kde je starostou. „Potvrdilo se mi, že sociální demokraté s námi ve skutečnosti nikdy nechtěli vládnout. Bylo předem jasně dáno, že lidovci s komunisty nikdy nemohou zasednout v jedné vládě. ČSSD měla hned po volbách jasno, s kým chce opravdu jít do koalice,“ komentoval situaci Lukša, který ve všech jednáních s ČSSD opakoval, že se KDUČSL s KSČM rozhodně spojovat nebude.

Kdo usedne ve vedení Moravskoslezského kraje se můžete dočíst ZDE.

(frk, ple)