O podporu kraje mohou žádat také obce Bohušov, Dívčí Hrad, Hlinka, Janov, Jindřichov, Liptaň, Město Albrechtice, Moravice, Osoblaha, Petrovice, Rusín, Slezské Pavlovice, Slezské Rudoltice, Třemešná a Vysoká.

„Některé části našeho kraje jsou v nevýhodě kvůli okolnostem, které samy nedokážou ovlivnit. Ať je to špatná dopravní dostupnost horských oblastí, zhoršená kvalita ovzduší nebo nedostatek pracovních míst. Lidé pak z těchto oblastí odcházejí. Tento úbytek obyvatel se nám, věřím, tímto dotačním programem podaří zastavit,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška s tím, že každá z těchto obcí může podat dvě žádosti.

„Jednu na podporu lokálního podnikání a druhou na občanskou vybavenost. Každý projekt může získat dotaci maximálně tři miliony korun. Žádat o ně mohou do listopadu příštího roku,“ dodal náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Hlinka i Dívčí Hrad už mají jasno, jak dotace využijí.

DÍVČÍ HRAD CHCE BYDLENÍ TYPU RODINNÝ DŮM SE ZAHRADOU A VÝROBNÍ HALU

„Díky podpoře Moravskoslezského kraje vybudujeme v Dívčím Hradě výrobní halu, kterou nabídneme místním podnikatelům pro realizaci jejich podnikatelských aktivit. Vzniknou tak nová dlouhodobá pracovní místa. V rámci druhého projektu, kterým je výstavba rodinného domu, nabídneme místním občanům nový typ nájemního bydlení v obci rodinný dům se zahradou. Od realizace tohoto projektu si slibujeme zvýšení atraktivnosti bydlení v obci,“ řekl starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk.

HLINKA CHCE ŘEŠIT HLAVNĚ OPUŠTĚNÉ DOMY A ZEMĚDĚLSKÉ AREÁLY

Starostové znevýhodněných obcí jsou samozřejmě rádi za podporu ze strany kraje. „Všichni vnímáme tuto přímou pomoc velmi kladně, protože díky ní jsme schopni vyřešit palčivý problém venkova, a to budoucnost opuštěných bytových domů, či rodinných domů, které v naší oblasti zůstaly po původních obyvatelích. Druhý neméně závažný problém našeho venkova jsou opuštěné zemědělské objekty, které nejen hyzdí naší krajinu, ale jsou zdrojem znečištění, vandalismu a kriminality. Tohle všechno doposud málokteré dotační tituly řešily, a když už ano, tak jsme na tyhle peníze nedosáhli,“ řekl starosta obce Hlinka Marcel Chovančák.