Lesníci totiž v těchto dnech opakují trik z posledních let. Vyšli do lesů a provádí „chemický útok“, neboli rozhodli se stromky bránit speciálním páchnoucím postřikem, který je aktivován až teplem. Zloděj tak zpočátku nic nepozná.

„Je to odpuzující zápach, k ničemu nepřirovnatelný,“ řekl Deníku mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Lesníci se navíc snaží krádežím zabránit i tím, že stromky esteticky znehodnocují. Například na jedné straně odspodu ustřihnou několik větví, čímž se strom pro zloděje stane o poznání méně lákavějším. Jindy zase nastříkávají kmen nebo větve stromů barevným sprejem.

Pokuta? Až 15 tisíc

Snaha ušetřit několik stovek korun také může přijít poměrně draho. Krádež stromku je totiž přestupkem, za který hrozí až patnáctitisícová pokuta.
„Pokud hodnota stromků přesáhne pět tisíc korun, půjde o trestný čin krádeže nebo poškozování cizí věci, při kterém hrozí až dvouleté odnětí svobody,“ varuje hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Zřejmě nejvyšším postihem za krádeže stromků bylo podle Boublíka podmínečné odsouzení a pokuta v řádu desetitisíců korun.

Organizované krádeže stromků ve velkém jsou ale v současnosti velkou výjimkou. „S takovým případem jsme se naposledy setkali před lety, kdy jsme přišli o 20 arů borového lesa. Lidé z vesnice, kteří si přijdou pro jeden stromek, takovou škodu neudělají,“ říká Milan Zerzán z Městských lesů Hradec Králové.

Většina stromků na vánočním trhu přitom nepochází z lesa, ale ze speciálních školek. „Při prořezávce se odstraňují především stromy netvárné a stromy, které by vadily růstu perspektivních jedinců,“ vysvětluje Boublík.