Rozdávání osvětových materiálů a debatování o problematice se účastnili i městští policisté Juraj Móric a Jaroslav Grečmal spolu s koordinátorem sociální prevence místní radnice Radim Rajlem. Soustředili se zejména na neohroženější skupinu, na děti a mládež. Veřejnost informovali o předcházení škodám, způsobených škodlivými látkami, jako je nikotin či dehet.

„Nejde nám o počty jedinců, ale o vybrané lokality, kde se nesmí kouřit. Zaměřili jsme se na nádraží, autobusové zastávky či prostory u škol,“ řekla Deníku odborná pracovnice zdravotního ústavu. Již brzy ráno na zastávce kouřili dva jedinci. „Oba dostali uloženu blokovou pokutu ve výši dvou set korun,“ sdělil strážník Jaroslav Grečmal.

Policisté navíc během akce plnili své rutinní povinnosti, několikrát byli nuceni zasáhnout při přestupcích a vytáhnout pokutové bločky. Na Dlouhé ulici posedávala skupinka obyvatel města, kterým se rovněž dostalo osvěty. „To jsem byla ještě mladá, na základní škole, když jsem s kouřením začala. Nyní vytáhnu i čtyři, pět balíčků denně,“ přiznala se sedmatřicetiletá Iveta. Tři roky odolával kouření třiačtyřicetiletý Štefan: „Přestal jsem, ale pak jsem zase začal. Přišli kluci a měli Marlboro, nemohl jsem odolat. Kouřil jsem od patnácti let, ale nikdy ne před tátou. Dříve jsem i zdvihal činky, i 160 kilogramů, dnes bych neuzvedl ani padesát kilo.“

Kašlete po ránu? ptali se osvětoví činitelé padesátileté Judity. „Kašlu na všechno a celý den,“ dostalo se jim odpovědi. Studentky bruntálských škol Monika a Denisa kouří pár cigaret denně od patnácti let. Na přístroji Smokerlyzer vyzkoušeli na školácích realizátoři akce, co udělá byť jediná cigareta s lidským organismem. „Je to zlozvyk, ale nemám s tím sílu přestat,“ konstatovala na náměstí Míru čtyřicetiletá Valerie.