Obchodní a administrativní prostory, nádvoří, výměníková stanice, trafostanice, údržbářská dílna a hlavně 70 městských bytů. To vše zahrnuje nemovitost, která je na prodej: obchodní dům Prior na krnovském náměstí.

Město Krnov je čtvrtinovým spoluvlastníkem objektu, proto dostalo jako první nabídku ke koupi. Radní budou nyní s prodejcem společností Prior, obchodní domy, a. s., jednat, a to hlavně o ceně. „Cena 41 milionů je totiž dosti vysoká,“ uvedl místostarosta Krnova Michal Brunclík (ČSSD).

Radní se při svém rozhodování samozřejmě zabývali také otázkou, co s Priorem dál. „Shodli se, že objekt, který byl uveden do provozu v roce 1983 a je už velmi zastaralý, by neměl zůstat v současné podobě,“ informovala mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

„Umíme si představit, že se po zrekonstruování prostor stane Prior dobrou adresou pro menší obchody, které v Krnově tolik chybějí dětské oblečení, obuv, sportovní potřeby a podobně,“ zazněly první návrhy ze strany krnovské sociální demokracie. „Pracovníci společnosti Prior jsou profesionálové a v současné době neumějí najít nájemce prodejních ploch. Proto si nejsem jistý, jestli město je ten správný investor,“ vyjádřil své pochybnosti radní Libor Nowak (ODS).

„Nebude to jednoduché, ale přesto bychom měli nabízenou šanci uchopit a mít tento strategický objekt pod kontrolou. Pokud město půjde cestou obnovy, nebude to mrtvá investice,“ odpověděl Michal Brunclík.

Opoziční Krnovští patrioti koupi podporují. Zároveň však upozorňují, že bude třeba zodpovědět otázky jako: Chceme prodejní plochy Prioru zvětšit? Zmenšit? Upravit? Nechceme mít z Prioru něco jiného? Co s rozsáhlými neprodejními prostorami? Nebylo by lepší, kdyby vedle Pekárny Slovanka vzniklo více samostatných prodejen s vlastním vchodem?

„Otázek je celá řada. Jejich odpovědi by ale měli politici svěřit odborníkům. Na „lidovou tvořivost“ radnice poukazujeme už několik let,“ komentovali rozhodnutí rady Krnovští patrioti.

Podstatné je, že možnosti, jak budovu využít, existují a o návrhy, co dál, není nouze. „Bude třeba prověřit různé možnosti využití prostor, které by mohly sloužit různým účelům, jako administrativě, kultuře, bydlení. Dlouhodobě nám například chybí sál pro zasedání zastupitelstva města, který by byl pro občany v lepší docházkové vzdálenosti, než hasičská zbrojnice v Kostelci, knihovna bude do budoucna potřebovat větší prostory, bylo by možné do centra města přesunout služebnu městské policie, je to všechno ke zvážení,“ řekl místostarosta Jan Krkoška (ANO).

Návrhy už zaznívají také od občanů. „Vzhledem k městským bytům by město objekt mělo v každém případě koupit a následně v nějakém panelu odborníků řešit využití, případně rozdělení pozemku a následně prodej části soukromým investorům s předem definovaným záměrem. Podle mého názoru by budovy s průčelím na náměstí mělo vlastnit město,“ vyjádřil se na facebooku Luboš Obruča.