Kostel ve Starém Městě u Bruntálu je významnou kulturní památkou. Dnes má sice barokní vzhled, ale archeologové zjistili, že původně šlo o o pozdně románskou stavbu z první poloviny 13. století.

„Opravy se dotknou věže, která je v současné době v havarijním stavu. Bude demontována a na její místo bude zhotovena věž úplně nová. Dojde ke kompletní výměně střešní krytiny, obnově fasád kostela, repasování oken a vstupních dveří,“ sdělil Karel Peschke z římsko-katolické farnosti v Bruntále, pod kteropu kostel spadá. Změn se dočkají i vnitřní prostory kostela. V sakristii bude dokončeno restaurování vzácných maleb z 15. století. Kompletní výměna čeká elektroinstalaci a položena zde bude břidlicová dlažba. Dále budou opraveny vnitřní omítky a ošetřeny varhany.

ARCHEOLOGICKÝ VÝZKUM PŘEKVAPIL

„Před samotným zahájením oprav proběhl na místě rozsáhlý archeologický výzkum, který v místě současného kostela oficiálně dokázal existenci původní trojlodní románské baziliky s apsidami, která svou monumentálností a rozsahem uvádí v úžas nejednoho výzkumníka. Dále se potvrzuje nejstarší osídlení našeho regionu a vzrůstající význam celé lokality,“ doplnil Karel Peschke.

Úpravy se dotknou i okolí kostela. Tento počin zahrnuje obnovu barokní zdi kolem areálu, terénní a parkovou úpravu a vyznačení všech významných archeologických nálezů.Dojde k vyznačení půdorysu původní románské stavby. Přibudou zde i další prvky, která mají návštěvníkům zřetelně poukázat na postupný vývoj místa i kostela od 12. století až po současnost. Současný hřbitov kolem kostela bude zachován.

Náklady, které na obnovu kostela činí 16 milionů korun a areálu kolem kostela 2,5 milionů korun, budou z 95 procent hrazeny z programu Místní akční skupiny Hrubý Jeseník. Na financování zbývajících 5 procent se podílí Biskupství ostravsko-opavské, obec Staré Město u Bruntálu, farnost Bruntál, Českoněmecký fond budoucnosti a jednotliví dárci a sponzoři.

Ladislav Olejníček