Někteří z nás kolem něj chodí denně, a nic o něm vlastně neví. Jen, že tady stojí, co si pamatujeme. Řeč je o kostele svatého Benedikta v Krnově-Kostelci, který patří k nejstarším kostelům v Moravskoslezskémkraji vůbec. Zcela zaslouženě se mu tedy v posledních měsících věnuje zvýšená pozornost.

Naposledy v pátek 19. srpna, kdy lidé mohli na vlastní oči sledovat usazení nové kupole na věž kostela. Tuto událost si nenechaly ujít desítky lidí, přišly dokonce i děti.

„Chci se podívat, jak to budou dávat nahoru. Mají na to připravený obrovský jeřáb,“ těšil se na velkolepou podívanou malý Vojta Bednařík. „Jinak jsem rád, že kostel opravují, bude to tady hezčí,“ řekl Vojta.

Práce začaly kolem jedné hodiny odpoledne a poslední část kupole seděla na věži kolem páté. Zvědaví přihlížející si tak museli na završení akce počkat několik hodin. Řemeslníci totiž ještě dokončovali tesařské a další přípravné práce, aby ve chvíli, kdy kupoli zvednou do výšky, vše klapalo podle plánu.

To se jim nakonec podařilo bez nejmenšího zaváhání a sklidili za to jednohlasné uznání.

Opravy za téměř deset milionů

Kostel svatého Benedikta, který dosud sloužil pouze místním farníkům pro bohoslužby, bude po rekonstrukci zpřístupněn veřejnosti. Aby rekonstrukce vůbec mohla proběhnout, musel vlastník objektu, tedy Římskokatolická farnost Krnov-Kostelec, vytvořit projekt na revitalizaci kostela, na který získal dotaci ve výši 9,2 milionů korun.

„Spolufinancování ve výši 737 tisíc korun musí uhradit farnost, ale podařilo se jí získat z Česko-německého fondu Budoucnost 350 tisíc a od města Krnov 75 tisíc korun,“ informoval Karel Siuda, který dělá na kostele stavební dozor. „Zbývající část ve výši 312 tisíc korun závisí na věřících místní farnosti. Celkové náklady na revitalizaci kostela by měly dosáhnout 9,9 milionů korun. Bude opravena střecha, fasáda a interiér kostela,“ doplnil Siuda.

Opravy kostela byly zahájeny už v květnu letošního roku a dokončení prací farnost plánuje na srpen 2012. V letech 2001 až 2007 proběhlo také zrestaurování unikátních fresek, které pocházejí ze 13. a 15. století.

„Tyto fresky nemají v tak velkém rozsahu a stupni dochování v českém Slezsku obdoby,“ upozornil Karel Siuda.

Bude sloužit i turistům

Po rekonstrukci bude kostel svatého Benedikta na Bruntálské ulici v Krnově prvním celoročně otevřeným kostelem na Krnovsku a Bruntálsku. „Kromě duchovních aktivit poskytne turistům dva návštěvnické okruhy s prohlídkou ve čtyřech jazycích,“ prozradil Karel Siuda. Se svou troškou do mlýna přijde také město Krnov, které je partnerem projektu. Má totiž v úmyslu zvelebit okolí kostela tak, aby mohl Krnov reprezentovat se vším všudy.

„Budeme se podílet také na vytvoření přístupu do sakristie a na propagaci této významné krnovské kulturní památky ve všech materiálech města,“ podotkla místostarostka Krnova Renata Ramazanová. Kostelecké farnosti pomáhají i další instituce, například krnovská městská knihovna, jež bude ve spolupráci s farností zajišťovat otevření kostela, městské informační centrum a biskupství ostravsko-opavské.