Skauti kopii původního obrazu do kostela vrátili po pětapadesáti letech, široká veřejnost si jej i chrám může prohlédnout při tradiční červencové Anenské pouti.

„Velikost plátna je dvě stě sedmdesát pět centimetrů na šířku a čtyři sta padesát sedm na výšku. Je to jedna ku jedné proti originálu, který je ovšem na plátně a v dřevěném rámu, toto je plastová fólie,“ vysvětlil Jan Pečínka z 19. skautského střediska Velký Týnec na Olomoucku.

Obraz je datovaný přibližně k roku 1700 a jeho originál je umístěný v kostele Panny Marie v Kroměříži. „Byl tam převezený v roce 1956, když církevní hodnostáři zjistili, že zdejší kostel není udržovaný. Byly prostřílené varhany a i obraz měl několik zásahů od kulek, takže jej sundali a odvezli. Říká se, že ho odváželi koňským povozem, na žebřiňáku,“ prozradil Pečínka.

V roce 1994 jej pak odborníci restaurovali. „Památkáři by nedovolili vrátit originál zpět, podmínky, jaké zatím v kostele jsou, by mu nesvědčily. Svolili k tomu, aby se udělala kopie a tímto způsobem se oltářní obraz do kostela ve Staré Vodě vrátil,“ podotkl Pečínka.

Myšlenka návratu cenného plátna vznikla v loňském roce. „Museli jsme požádat o svolení, nějakou dobu trvalo zpracování v počítači, fotilo se to na čtyřiadvacet snímků, které se pak dávaly dohromady. Napoprvé se ale tisk nepovedl, museli jsme jej opakovat. Pak už se to povedlo.

Když jsem poprvé viděl obraz v Kroměříži, říkal jsem si, že by se sem měl vrátit. Myslím si, že kostel tím hodně získá. Původní atmosféra a výzdoba, která je nenávratně pryč se zase alespoň trochu vrátí,“ doplnil skaut.

Kostel svaté Anny na Staré Vodě spadá pod římskokatolickou farnost v Moravském Berouně. Poutníkům, ale i zvědavým návštěvníkům se tradičně otevírá jen několikrát do roka. První takovou příležitostí byla červnová pouť pétépáků, která letos připadla na tento čtvrtek a při dopolední bohoslužbě obraz vysvětil biskup Josef Hrdlička.

V červenci se pak chystá velká Anenská pouť, začátkem září to je pouť z Moravského Berouna a koncem měsíce, den před svatým Václavem, tu pořádají pouť myslivci. Letos se dvakrát otevře i účastníkům tradiční akce Bílý kámen.

Petra Opletalová