Když se na této opuštěné památce v roce 2005 samovolně zřítila střecha, církev nepotřebný kostel ve vylidněné krajině darovala ekologům z Hnutí Duha Jeseníky. Díky dotacím a práci mnoha dobrovolníků dnes má kostel už zase střechu, okna, dveře i kůr. Je zde ale pořád práce jako na kostele.

V rámci dobrovolnického tábora s názvem „Blažené Osoblažsko“ se v neděli 21. 8. sejdou ve Slezských Rudolticích "mladí lidé" ve věku od 16 do 70 let, aby pokračovali v opravách vzácného slezského gotického kostela sv. Jiří.

Monika a Marek se vzali v zaniklé obci Pelhřimovy. Pro kostel sv. Jiří to byla první svatba v jeho poválečné historii. Byl to obřad tradiční i alternativní, konvenční i invenční, ale hlavně romantický.
V kostele v Pelhřimovech se konala první svatba od války

Pravděpodobně stál v Pelhřimovech už kolem roku 1275. Jako smutná výčitka kostel připomíná, kde se kdysi nacházela malebná sudetská vesnice Pelhřimovy, než ji komunistický režim zlikvidoval. Celkem 20 účastníků již po dvacáté prvé přijede do bohem zapomenutého kouta Moravskoslezského kraje, aby svými silami přispěli k záchraně kostela. Když se zřítila střecha, zdálo se, že pelhřimovský kostel je už neodvratně odsouzen k zániku. Málokdo věřil, že nový majitel Hnutí Duhy Jeseníky dokáže kostel v takové dezolátním stavu zachránit.

Tábor pracovitých dobrovolníků skončí v neděli 28. 8. Účastníci bydlí v obci Slezské Rudoltice a na práci na kostele dojíždějí na kolech.

Blažené Osoblažsko je lehce pracovní tábor, na kterém dobrovolníci opravují kostel v Pelhřimovech u Slezských Rudoltic.
OBRAZEM: Kostel v Pelhřimovech žije

„Náš kostel je jedním z nejstarších dochovaných kostelů ve Slezsku,“ říká koordinátor Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil. „Za ta léta, co kostel zachraňujeme, jsme díky státu a sponzorům opravili střechu, strop, unikátní dřevěnou věž kostela, sakristii a kůr. Teď pracujeme na opravě vnitřních a vnějších omítek a začneme pokládat i druhou část modřínové podlahy. Současně restaurátor Filip Menzel letos rekonstruuje nástěnné malby z roku 1420 na východní stěně presbytáře. Kvůli chystané rekonstrukci podlahy budou v kostele archeologové provádět sondáže. Kostel by se měl stát centrem našeho rozsáhlého projektu obnovy vesnice Pelhřimovy na české straně hranice,“ uzavřel Dokoupil