Když si představíte jakoukoli kostelní věž, určitě na ní nebudou chybět hodiny, které ji zdobí a zároveň udržují kolemjdoucí v obraze o přesnosti času. Na kostele sv. Benedikta v Krnově-Kostelci ale odjakživa chybí.

„Z historických dokumentů vyplývá, že hodiny byly v době výstavby věže kostela v letech 1862 až 1863 plánovány. Nakonec je ale nikdy nenainstalovali,“ uvedl Karel Siuda, který dohlíží na opravy kosteleckého svatostánku. Některým lidem hodiny na kostelní věži vyloženě schází. Připadá jim, že kostel je bez nich neúplný.

Jednou z nich je i paní Věra Unčovská, jež bydlí v těsném sousedství kostela sv. Benedikta v Bruntálské ulici. O hodiny na věži bojuje už od roku 1997, kdy se kostel vzpamatovával po povodni. „Kostel sv. Benedikta je první kulturní dominantou, kterou uvidíte, když přijíždíte do Krnova. Hodiny si prostě zaslouží,“ řekla Věra Unčovská.

Tato čiperná dáma svůj sen o hodinách nikdy nevzdala, a když se kostel letos začal opravovat, neváhala a návrh předložila kostelecké farnosti. V téměř desetimilionovém rozpočtu se ale bohužel peníze na umístění hodin nenašly.

Řešením je veřejná sbírka

Věra Unčovská sice byla zklamaná, ale nebyla by to ona, kdyby nevymyslela řešení. Tím by měla být veřejná sbírka. „Dala jsem k tomu podnět a lidé se toho chytili. Celé to bude zajišťovat pan Siuda, už dokonce našel hodináře z Rýmařova, který by nám hodiny udělal,“ prozradila Věra Unčovská.

Zda nové hodiny budou, to záleží na štědrosti dárců. „Pořízení nových věžových hodin stojí asi 150 až 200 tisíc korun, farnost si to ale nemůže dovolit. Tento hezký nápad by mohl být realizován jedině, pokud se najdou občané ochotní přispět,“ podotkl Karel Siuda. Vše je tedy v rukou obyvatel Krnova a okolí.

V případě, že se rozhodnou sbírku podpořit, bude kostel při svém slavnostním otevření v srpnu příštího roku úplně jiný. „Se synem přispějeme do sbírky hodně, přece jen jsme to vymysleli, přivítáme ale jakoukoli částku, která by pomohla projekt uskutečnit,“ řekla Věra Unčovská.

„V případě, že by se nepodařilo vybrat plnou částku, pořídíme aspoň číselník, ke kterému bychom hodinový strojek připojili později. Snad ale na tento krizový plán nedojde,“ doufala Unčovská.

Myšlenka hodin se lidem líbí

A jak se na představu o hodinách na věži dívají jiní? „Osobně si myslím, že je to skvělý nápad. A kdyby byly hodiny vidět ze všech stran, to by byla paráda,“ uvítala myšlenku Monika Svobodová, která také bydlí v sousedství kostela. „Žiju tady od malička a znám kostel jen bez hodin, ale představa, že vždycky, když bych šla od města nebo jela od Bruntálu, bych viděla kolik je, to by mi vyhovovalo. Nemusela bych vytahovat mobil,“ uvažovala Monika.

„Sbírka … no, to je dobrý nápad, ale nevím, jestli se to u lidí chytne a jestli na to přispějí. Já jsem ale pro,“ dodala Monika Svobodová. Pro někoho hodiny na věži v dnešní době už nemusí být kvůli času, ale pro to, že tam kvůli vkusu zkrátka patří. „Takový význam jako v minulosti hodiny na věži určitě nemají. Lidé dnes mají čas na mobilu i v autě a nejsou vázaní pohledem na kostelní věž. Ale po estetické stránce sem hodiny určitě patří, kostelu bez nich prostě něco chybí, taková ta třešínka na dortu,“ podělil se o svůj názor ředitel krnovské speciální školy Svatopluk Chlápek.

Nad konečnou podobou kostela tedy zatím visí otazník. Záleží na tom, jak moc si budou lidé přát, aby kosteleckému svatostánku k dokonalosti už nic nechybělo. A hlavně, jestli do toho budou ochotní investovat.