Kosárna v Karlovicích 15. a 16. července hostila jedenáctý ročník Dnů lidové architektury. K této akci patří lidová řemesla a lidová hudba v podání cimbálovky Opavští hudci. K původním stavbám Jeseníků neodmyslitelně patří také kurníky a chlévy pro hospodářská zvířata. Protože Kosárna je dnes po funkční stránce už víc muzeem než venkovskou manufakturou, obývají její kurníky, chlívky a králíkárny jen plastová zvířata. Hned za plotem se ale mohli návštěvníci potěšit pohledem na živé slepice.

V Holčovicích se pět čapích mláďat připravuje na svůj první let. Červenec 2023
Hynčice zažily čapí tragédie, letos ale první let čeká rekordních pět čápat

Organizátoři měli obavy, zda se do Karlovic dostanou turisté z Vrbna a Karlovy Studánky, protože silnice byly uzavřené kvůli automobilovým závodům Vrbenský vrch. Nakonec je návštěvnost příjemně překvapila.

„Je tady dost lidí, takže turisté si cestu do Karlovic našli. Podařilo s nám domluvit řemeslníky jako kováře, kůžaře, výrobce svíček, ukázky háčkování, tkaní, výrobu šindelů a podobně. Je tady toho hodně, a každý si to může taky sám vyzkoušet. Co se týče stánků, měli jsme zájem hlavně o řemeslné výrobky. Proto je zde například pivovar Nachmelená opice nebo poctivé domácí sirupy ze sirupárny U bezinky a podobně,“ uvedla za organizátory Petra Hanusová, mluvčí Muzea v Bruntále.

Jubilejní desátý ročník mezinárodních závodů Vrbenský vrch se jel v lesních serpentinách mezi Vrbnem pod Pradědem a Pustou Rudnou od 14. do 16. července 2023.
VIDEO: Vrbenský vrch bavil. V lesních serpentinách jela tato automobilová krása

Záštitu nad celou akcí převzal ministr kultury ČR Martin Baxa, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo a starostka obce Karlovice Jana Helekalová.