VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koryta jsou na mnoha místech zanesená

OSOBLAŽSKO, KRNOVSKO - Několik týdnů po záplavách jsou na Krnovsku a Osoblažsku koryta řek silně poničena a zanesena. Záchranáři varují před problémy, které tento stav může způsobit.

10.10.2007 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Krušina

Asi nejhorší škody způsobila řeka Osoblažka v Dívčím Hradu, kde voda podemlela a odnesla břehy i s komunikací. „Je nutné rychle začít opravovat zničené břehy koryta. Jednali jsme o problému s Povodním Odry, která nám vyšlo vstříc a již nyní se intenzivně pracuje. Kromě oprav břehů by mělo být pročištěno také koryto,“ řekla Božena Mruzíková, starostka Dívčího Hradu.

Povodí Odry zatím není podle občanů příliš aktivní na Zlaté Opavici. „Přestože značná část řeky i břehů je poničena, ještě tady nikdo nebyl, aby se to nějak začalo řešit,“ zlobí se starousedlíci z Opavice a Linhartov, které jsou částí Města Albrechtic. Podobná situace na tomto toku panuje i v Chomýži. „Jsem tady pořád, ale za celo tu dobu jsem zaregistroval jen jednou průjezd vozidla Povodí Odry. V řece leží vyvrácené kmeny stromů a už to vypadá, že nejspíš tu zůstanou i přes zimu,“ řekl rozhořčený zahrádkář z Krnova - Chomýže.

O případných komplikacích mluví i vodní záchranáři. „Jakákoliv překážka ve vodním toku může při zvýšené hladině způsobit problémy. Voda v takovém případě vybočí z původního koryta a ničí s větší intenzitou. Je zcela jasné, že na opravy břehů v současnosti asi dost peněz není, protože povodňové škody se nedají plánovat, ale koryto by určitě mělo být od naplavenin a vyvrácených stromů vyčištěno co nejdříve. Pokud zůstanou tyto překážky ve vodě přes zimu, může se změnit běžné jarní tání v další povodeň,“ řekl Ladislav Šárka, předseda Vodní záchranné služby ČČK Krnov II.

Dle Šárky Vlčkové, tiskové mluvčí Povodí Odry, má správce toku veškerou techniku v terénu. „Škody na tocích ve správě státního podniku Povodí Odry byly vyčísleny na 92 miliónů korun z toho 90 milionů jsou škody, které vznikly na Osoblažsku, Krnovsku a Opavsku. Je tedy patrno, že došlo v těchto oblastech k velkým škodám. Pracovníci podniku Povodí Odry ihned, na místech kde to bylo nezbytně nutné, zahájili práce na odstraňování povodňových škod. Žel, nelze zahájit práce současně na všech poškozených místech a jsme nuceni, jako správci celého povodí, začít tam, kde je situace opravdu kritická, i když chápeme, že pohled místních občanů může být rozdílný a může se jim zdát postup našich prací pomalý. Ale, to co dokáže voda napáchat za několik hodin, budeme mi lidé opravovat mnoho měsíců. Práce musí být řádně připraveny, aby vynaložené prostředky byly smysluplně využity,“ informovala Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry.

10.10.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Měřením sněhové pokrývky se určuje míra lavinového rizika.  Předpověď počítá i o víkendu v Jeseníkách se třetím stupněm lavinového nebezpečí. Zásadou je nevstupovat na příkré svahy se sklonem nad 35 stupňů. Nebezpečná místa již tvoří souvislý celek.

Zraněný lyžař se z laviny vyhrabal sám

Videosouhrn Deníku – 18.–19. ledna 2018

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Přísnější pravidla při měření emisí? Bez problémů!

Nevyhovující benzinové a dieselové motory mají na českých silnicích utrum. Stopku jim vystavila nová pravidla při kontrolách emisí. Stanice je napojena on-line na ministerstvo. Součástí je také pořizování fotek.

Obchvat Krnova: řada otázek bez odpovědi

Sál sv. Ducha se do posledního místa zaplnil občany, které zajímá obchvat Krnova. Nic moc se nedozvěděli a své zklamání dávali hlasitě najevo.

Martin Kolomý potřetí dojel na pódiu

Kamionový jezdec z Bruntálska Martin Kolomý na Dakaru dál válí. Etapa mezi argentinskými městy Fiambalá – Chilecito – San Juan se mu povedla na výbornou. Nakonec s odstupem více než čtyř minut dojel druhý za Nizozemcem Van Genugtenem na Ivecu, ale během této etapy sahal i po vítězství.

Benefity: slušný plat, práce z domu, kurz odvykání kouření nebo akcie

Firmy, které hledají nové zaměstnance, musejí často počítat s tím, že kromě slušného výdělku budou muset nabídnout i zajímavé zaměstnanecké výhody (benefity). Jaké? Třeba firemní školku pro děti svých pracovníků či příspěvek na odvykání kouření nebo snižování váhy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>