Pacient Artur Kramarczyk je byl hospitalizovaný na infekčním oddělení nemocnice v polské Ratiboři. V noci z pondělka na úterý si vyslechl výsledek testu: koronavirus COVID-19. Jediný lék, který dostává, je paracetamol - více zde.

Při zjišťování polských epidemiologů, kde se v posledních dnech pohyboval, Artur Kramarczyk uvedl, že se 3. března zúčastnil turnaje stolního tenisu v Bruntále. 

Zápasy, které absolvoval najdete zde

O několik dní později byl na podobných sportovních soutěžích v polských Żywocicích a poté 9. března se znovu pohyboval v Bruntále. Polská média, která zaznamenala jeho příběh, zdůrazňují, že v té době se ještě běžně pořádaly sportovní akce a povědomí o možném nebezpečí přenosu viru ve společnosti bylo mnohem nižší než nyní - více zde.

ON-LINE situaci v ČR i ve světě SLEDUJTE ZDE

Až později Česko i Polsko plošně zrušily hromadné sportovní akce, uzavřely školy a hranice.

„V neděli jsem se cítil velmi špatně,“ řekl Artur Kramarczyk polským novinářům. Bydlí v oblasti Branic. Požádal matku, aby mu zajistila transport do nemocnice v Hlubčicích. Byl natolik poučený o rizicích, že nevstoupil na pohotovost, ale vedl hovor prostřednictvím interkomu. Informoval lékaře o příznacích nemoci i o tom, kde cestoval v posledních dvou týdnech. 

Spekuluje, že pravděpodobným zdrojem infekce mohl být jeden z Čechů, se kterým se setkával na turnajích. Jako indicii uvedl, že se jedná i obchodního zástupce, který má každodenní kontakt s mnoha lidmi.

Artur Kramarczyk si pochvaluje podmínky v nemocnici v Ratiboři. Je sám v místnosti, kam mu dopravují jídlo prostřednictvím speciální komory. Lékař ho navštíví jednou denně. Přichází k němu také osoba, která uklízí místnost. Všichni samozřejmě ve speciálním ochranném obleku.

A jak se u něj koronavir projevuje? Ráno se cítí dobře, ale později odpoledne jeho teplota stoupne na 39 stupňů. Nic, co by člověk nezažil při běžné chřipce. Artur Kramarczyk svou situaci zvládá dobře.

Zdraví na dálku všechny přátele a doufá, že se brzy uzdraví a vrátí se do svého každodenního života. 

Polsko zaznamenalo příběh muže, který  hrál stolní tenis v Bruntálu a pak byl u něj v noci z pondělka na úterý potvrzen koronavirus.Zdroj: Deník / František Kuba

Online reportáž