Na jednání krizového štábu byla uzavřena dohoda mezi městem Krnov a Armádou spásy, jakou pomoc bude nabízet osobám bez domova. Bezdomovci, kteří zůstávají venku na ulici, jsou v těchto dnech v ohrožení současně mrazem i koronavirem a navíc sami mohou představovat ohrožení pro druhé. 

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula
Roman Prymula: Že by byly hospody plné lidí? To je vzdálená budoucnost

Armáda spásy ale provozuje v Krnově nejen noclehárnu a sociální služby na ulici Čsl. armády, ale také nízkoprahové denní centrum na Opavské ulici. Obě zařízení prošla řadou změn.

PO NOCLEHU MŮŽOU ZŮSTAT I PŘES DEN

V areálu na Čsl. armády samozřejmě platí zákaz návštěv. Mají sem vstup pouze zaměstnanci a uživatelé služeb, kterým se denně měří teplota bezkontaktními teploměry.

Režim noclehárny byl upraven tak, aby klienti ráno nemuseli opouštět areál. Naopak jsou vedeni k tomu, aby se co nejméně pohybovali venku a vycházeli z areálu Armády spásy jen za účelem nákupu potravin.

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež na Opavské ulici bylo uzavřeno společně se školami, ale obratem si dokázalo najít náhradní náplň.

DOMA sice Mirka s Pavlem jsou, ale přece jen zůstávají venku ve stanu, byť v ústraní od ostatních obyvatel.
PODÍVEJTE SE: Lidé z ulice? V Ostravě jsou venku, tady jsou jejich příběhy

„Jsme nyní v režimu takzvaně home office a s dětmi udržujeme kontakt přes sociální sítě. To nám umožňuje bavit se na aktuální témata, sdílet s nimi jejich obavy a starosti,“ uvedli pracovníci Armády spásy, kteří se zaměřují na školáky ze sociálně slabších rodin.

Doučovací klub jim nyní na dálku pomáhá vypracovávat úkoly do školy, ale také šije roušky pro jejich rodiny. Tito pracovníci Armády spásy se těší, až jim skončí home office a zase se s dětmi setkají v klubu.

Protože prostory nízkoprahového denního centra na ulici Čsl. armády už mají za současných mrazů zcela naplněnou kapacitu, po dobu pandemie se tato služba rozšířila také do prostor Armády spásy v Opavské ulici.

Velká paseka mezi Rejvízem a Dolním Údolím.
Kůrovec? Z kalamity se stává šance pro Jeseníky

Toto denní centrum je určeno pro lidi bez domova, kteří se pohybují takzvaně „na ulici“ a z různých důvodů dosud nevyužívali sociálních služeb. Tyto osoby aktivně vyhledává terénní pracovník. Potenciálním klientům měří teplotu, případně jim zajistí lékařskou pomoc. Kromě toho je vybaví ochrannými prostředky, vysvětlí jim důvody proč nosit roušku a předá jim informace o koronaviru i kontakty kde hledat pomoc.

ZÁKLAD TERÉNNÍ PRÁCE: ROUŠKY A TEPLOMĚR

V rámci terénní práce je lidem na ulici nabízena možnost přijít do nových prostor denního centra, kde mají podmínky pro osobní hygienu, můžou si uvařit, nebo si dát na zahřátí polévku či teplý nápoj. Provoz nízkoprahového denního centra na adrese Opavská 26 nyní funguje úterky a čtvrtky od 9 do 15.30 hodin.

„Naším cílem je tento provoz po dobu pandemie postupně rozšířit také do nepřetržitého režimu. Na tomto nyní usilovně pracujeme,“ vzkazují pracovníci Armády spásy. Terénní pracovník vyráží hledat nové klienty pondělky, středy a pátky od 13 do 18 hodin. Pokud víte o někom, kdo pomoc potřebuje, kontakt na terénního pracovníka je na čísle 777 497 048.

Ilustrační foto.
Přestupková komise v Krnově má nyní volno, strážnici ani policisté ne
Ilustrační foto.
Sháníte roušky nebo textilní materiál? BM textil Krnov funguje