Klasické kontejnery na směsný komunální odpad v rohu Hlavního náměstí dělají v centru Krnova leda ostudu. Kolem je neustálý nepořádek a především v létě nelibě zapáchají a občas je prohrábně nějaký bezdomovec.

Těžko říct, jaký dojem to dělá na turisty a náhodné návštěvníky města. Naštěstí do podzimu zmizí z povrchu zemského. Doslova. Nahradí je podzemní kontejnery, které jsou vlastně vyjímatelné schránky zapuštěné pod zem. V nadzemní části budou na náměstí vidět pouze esteticky zajímavá vhazovací zařízení.

Sklo, plast i papír: všechno pod zem

Nové stanoviště na odkládání odpadu přesune do podzemí nejen běžné kontejnery, ale také ty na separovaný sběr. Celkem bude složeno ze čtyř kontejnerů. Tři budou na tříděný plast, papír a sklo. Ty budou mít objem tři metry krychlové. Kapacita kontejneru na tuhý komunální odpad bude ještě o kubík větší.

„Budou to vůbec první podzemní kontejnery v historii Krnova, takže sami jsme zvědavi jak se osvědčí. Velmi bych si přála, aby lidé do nich skutečně vyhazovali jen ten odpad, pro který jsou určeny. Bohužel v Krnově, kde máme zadarmo k dispozici tři sběrné dvory, jsou stále velkým nešvarem černé skládky.

Těžko říci jak je to možné, když Krnované mohou zdarma a legálně likvidovat objemný odpad. Přesto se starý nábytek, matrace i stavební suť často odkládá v prostoru kolem kontejnerů na směsný komunální odpad.

Nejhorší je to především ve dvorech a na sídlištích, kde jsou každý den neustále odložené lednice, stará okna a další věci, které tam nemají co dělat. Černé skládky nevznikají jen v příkopech kolem cest, ale často přímo pod okny obyvatel sídliště,“ uvedla místostarostka Renata Ramazanová.

Nápad přinesla mezinárodní soutěž

První úvahy o možnosti přemístit kontejnery na náměstí pod zem se začaly rýsovat před dvěma lety, kdy se město chystalo na příjezd mezinárodní poroty soutěže Entente Florale Europe. „Trasa, po které porota šla, vedla kolem Švédské zdi a kostela sv. Martina směrem na náměstí, kde první, co porotci uviděli, byly kontejnery. Když jsme se na takový vstup na náměstí podívali jejich očima, nebyl to právě reprezentativní pohled,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí Rostislava Rollerová.

Pokud se tato novinka osvědčí, má odbor vytipované už další místo v historickém centru, kde by podzemní kontejnery vyřešily dlouhotrvající problémy s nepořádkem kolem klasických kontejnerů. Už probíhá výběrové řízení na dodavatele podzemních kontejnerů pro Krnov, které skončí 10. května. Se zahájením stavby se počítá v červnu. Podzemní kontejnery na náměstí by měly být předány občanům do užívání v září.