Jejich cena je přibližně 750 tisíc korun. „Moderní kontejnery nového typu slouží k posílení a rozšíření sběrné sítě. O separaci komunálního sběru usilujeme ve městě už několik let a dosáhli jsme poměrně slušné úrovně. Samozřejmě je vždy co zlepšovat,“ řekl Miroslav Mlčuch, který se na bruntálské radnici zabývá ekologickou výchovou.

Kontejnery město obdrželo začátkem září a pracovníci technických služeb je ihned rozmístili. Od té doby mají lidé s jejich využíváním nemalé potíže. Kontejnery jsou totiž trvale zamčené a pro vkládání plastového odpadu slouží dva nevelké otvory na víku. „Poprvé jsem to tam celkem v klidu naházel, podruhé taky, ale to už se skřípěním zubů, a potřetí jsem s odpadem švihl do vedlejšího kontejneru,“ řekl muž, který nechtěl zveřejnit své jméno.

„Já nechápu, jaký v tom může být problém, nechat ty kontejnery otevřené. U těch starých to tak bylo, a nikomu to nevadilo. No a že už to trvá měsíc, a nikdo s tím nic nedělá, nad tím mi už zůstává rozum stát,“ doplnila jej Alice Nováková. Lidé na těžkosti s kontejnery upozorňovali radnici. „Naši spoluobčané tedy rozhodně nejsou lhostejní. Dostali jsme na kontejnery desítky stížností,“ potvrdil Miroslav Mlčuch.

Na separování odpadu si lidé museli delší dobu zvykat, učit se to. „Než si na třídění lidé opravdu zvykli, trvalo to odhadem dva roky. Důvěra se těžko získává a lehce ztrácí, a tu teď lidé samozřejmě ztratili. Myslím si, že náprava potrvá nejméně půl roku až rok,“ dodal Miroslav Mlčuch. „Vznesli jsme na technické služby požadavek, aby kontejnery byly trvale otevřené, aby občanům mohly dobře sloužit,“ potvrdil Deníku tiskový mluvčí radnice Jiří Ondrášek.

„Ono to vypadá jako maličkost, ale lidi to hrozně štve. Nejdřív do nich hustí ze všech stran, aby odpad třídili, a pak tohle! A úředníci to řeší pět týdnů, při troše dobré vůle se to určitě dalo vyřídit jedním telefonátem za pět minut a byl by klid,“ postěžoval si rozhněvaný muž, jehož jméno a adresa je v redakci.