Ve sdružení chovají ovce, krávu i několik koní. Koně nechovají pro sport, spíš je vnímají jako doplněk farmy, v níž Křenkovi vyučují tradiční řemesla. „Jsou zde hlavně pro radost dětem. Malí pomocníci či návštěvníci se na nich občas svezou, koně si tu užívají většinou pohody a klidného stáří,“ řekla Vladimíra Křenková. Většinou jde o koně vysloužilé, tak jako v případě nemocí těžce sužovaného Luxe. nemoc sice nebolí, ale kůň trpí nepřetržitou únavou.

„Měli jsme z příchodu Luxe do naší stáje radost, protože je to koník učitel na kterého můžeme posadit i úplného začátečníka a on na něj dává pozor,“ uvedla Křenková. Lux ale onemocněl, a to velmi vážně Cushingovým syndromem. Nemoc se projevuje nadměrným příjmem vody a téměř nepřetržitým příjmem potravy koně. Přitom kůň trpí razantní ztrátou svalové hmoty, také jeho srst je dlouhá, těžká a nevylíná ani na jaře. Koně pronásleduje stálá únava.

Laicky řečeno, kůň neustále žere a pije a přitom se ztrácí před očima. Pro majitele je to noční můra a mnoho z nich to řeší utracením. Nejen proto, že je léčba nákladná a doživotní. „Prostě chovatel nevydrží dívat se na zubožené stvoření které kdysi bylo krásným zdravým koněm,“ konstatovala Křenková. Ti kteří se rozhodnou pro léčbu, mohou jen doufat, že se stav koně zlepší a že se vrátí do aktivního života. Křenkovi jsou přesvědčeni, že jsou povinni se o svá zvířata vždy postarat plně postarat a dát jim šanci na uzdravení. Proto začali s léčbou.

Po vyšetřeních, testech a konzultacích stanovili diagnóza a nasadili léčbu. Nezmar Lux naštěstí zareagoval na podávané léky. Začal se více v ohradě pohybovat a mít lepší náladu. Není už koněm, stojícím se svěšenou hlavou, jak tomu bylo dříve, ale reaguje na okolí a je ochotnější k pohybu. „Po téměř dvouměsíční léčbě můžeme konstatovat, že Luxův stav se zlepšil a podařilo se nastavit dávku léků tak, že koník začal alespoň mírně přibírat,“ s úlevou zhodnotila zdravotní stav Luxe Křenková. Léky však bude nucen Lux užívat doživotně.

Luxovi se věnují Křenkovi více, než ostatním zvířatům. Na procházky jej vodí kvůli zapojení ochablých svalů se zateplenou dekou, nejméně jednou denně mu masírují kopyta a nohy, aby se lépe prokrvovaly. Lux je vzorný pacient a vše snáší trpělivě. Zatím ještě vyhráno nemá, ale každý krok který udělá dobrovolně, je nadějí.