Komunisté nevnímají oslavy prvního máje jako politickou záležitost. „První máj je pro mnohé lidi časem lásky a kvetoucího jara, ale pro většinu pracujících je tento den Svátek práce,“ řekl předseda komunistické strany v našem okrese Pavel Bačgoň. Kdo sáhne do historie, najde odkaz starý sto dvacet pět let na celodenní stávku dělníků v Chicagu za osmihodinovou pracovní dobu, která stála u vzniku Prvního máje jako Svátku práce.

Na památku tohoto dne a dnů následujících, ve kterých se uskutečnila další shromáždění, která si vyžádala několik mrtvých a popravených byl v roce 1888 poprvé slaven v USA celostátní 1. máj. Rok na to vyhlásila nově vzniklá II. Internacionála oficiálně, na návrh francouzských socialistů 1. květen Svátkem práce.

„V českých zemích se tento význačný den poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově,“ uvedl Pavel Bačgoň. Komunisté každoročně 1. máj slaví po celé republice. „Myslím si, že je to pro velkou část občanů příjemný den, kdy se setkávají, mají možnost popovídat si i zhlédnout kulturní program, včetně mažoretek, gymnastek nebo atrakcí pro děti,“ sdělil předseda Bačgoň. Komunisté letos připravují oslavy v různých termínech na různých místech bruntálského okresu.

Připraveno je v sobotu 30. dubna od 14 hodin Májové odpoledne v Krnově a od 16 hodin Předmájová veselice ve Vrbně pod Pradědem. Ve Vrbně akce probíhá ve spolupráci s Levicovým klubem žen. Prvomájové odpoledne se chystá v neděli 1. května od 13 hodin v Bruntále s ranním budíčkem po městě, který obstarají dechová kapela a mažoretky a rovněž od 14 hodin májové odpoledne ve Městě Albrechticích.