Bezpečnost kolotočů a pouťových atrakcí města nekontrolují. Dohled nad zabezpečením provozovaných atrakcí nespadá ani do agendy České obchodní inspekce.
Pracovníci inspekce mají ověřovat například povinnosti výrobce kolotočů, zda splnil všechny náležitosti před uvedením svého zařízení na trh nebo do provozu, jestli jsou plyšové hračky ve střelnicích zdravotně nezávadné nebo zda mají kolotočáři řádně vyznačené ceny.
Technický stav však neověřuje ani Česká obchodní inspekce, ani zástupci obcí, které poutě pořádají. Ve většině případů se spoléhá na zodpovědnost kolotočářů.
„Provozovatelé kolotočů si na našem úřadě vyřizují pouze užívání veřejného prostranství. Kontrolovat, zda mají tyto atrakce v pořádku, nám nepřísluší,“ uvedla mluvčí Městského úřadu Krnov Dita Círová.
Kontroly se neprovádí ani v Kravařích, kde se pravidelně koná největší pouť v Moravskoslezském kraji. „Technické průkazy jsme zatím nikdy nekontrolovali. Letos ale teprve budeme mít schůzku ohledně kolotočů i jejich bezpečnosti, a tak nevíme, jestli se něco nezmění,“ sdělil vedoucí odboru místního hospodářství a investiční výstavby v Kravařích Walter Kocián.
Sami provozovatelé kolotočů by stav stroje měli nechat jednou ročně zkontrolovat, Česká obchodní inspekce však neuděluje pokuty, pokud atrakci provozovatelé neprověří. Kontroly jsou tedy spíše dobrovolné. Výjimečně je ověřuje Inspektorát bezpečnosti práce, jehož pracovníci se však zaměřují na bezpečnost zaměstnanců, ne veřejnosti.
„Směrem k veřejnosti nejdeme. To už není naše parketa, i když jako žena a matka se tomu nebráním, ale zákon nás tímto směrem nepustí,“ uvedla vedoucí inspektorka Oblastního inspektorátu práce pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj Václava Kociánová.
Kontroly ale inspektoři provádí jen výjimečně. „Pokud by však přišel podnět, například ze strany zaměstnance, že je něco v nepořádku, samozřejmě takového provozovatele zařadíme do kontrolní činnosti,“ poznamenala Kociánová.
Dominika Sladká, Gabriela Mathiasová