Při komentované prohlídce se na konkrétních příkladech dozvěděli, jak rozvoj motorismu poznamenala válka. Vzhledem k tomu, kolik aut bylo za války v Evropě zrekvírováno a zničeno, jsou předválečné modely pro sběratele obzvlášť cenné.

Spousta automobilek přešla na válečný průmysl, ale mnozí konstruktéři stejně dál tajně vyvíjeli nové modely vozů místo obrněné techniky. Úbytek mužů padlých na válečných bojištích urychlil emancipaci žen, a to jak dělnic v automobilkách, tak také díky tomu přibylo řidiček za volanty.

Většinou se jednalo o dopady druhé světové války, ale Jeseníky projela i řada vozidel, která zažila už první světovou, a mnohá byla starší než Československo.

Například v roce 1912 byl vyroben CHENARD WALCKER s nímž přijel na Trofeo Niké Pavel Beran starší, a také Ford T touring za jehož volantem seděl Pavel Beran mladší. Maxwellem z roku 1917 si vyjel Michal Ratiborský. Dřevěným nákladním Fordem TT z roku 1917 udivoval veřejnost Stanislav Grud.

Zájem veřejnosti směřoval nejen k veteránům, ale také ke kamionu Tatra, který řídil šestinásobný vítěz Rallye Dakar Karel Loprais. Letos poprvé se účastníci Trofeo Niké vydali také do krnovské nemocnice potěšit pacienty, kterým to zdravotní stav neumožnil varazit na náměstí. Kolonu veteránů přivítal ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

„Bylo milé vidět úsměvy pacientů, kteří pozorovali projíždějící veterány z laviček v areálu nemocnice, z koridoru i z oken pokojů. Organizátoři a závodníci Trofeo Niké Jeseníky 2018 udělali opravdu dobrý skutek,“ uvedl Ladislav Václavec. Také krnovská nemocnice si pro účastníky Trofeo Niké připravila originální překvapení.

V nemocničních garážích už na příjezd veteránů čekali řidiči sanitek v uniformách. Stáli před sanitkami se zapnutými majáky a mávali koloně. Osobně jim šel poděkovat Karel Loprais. „O tom, že nás v nemocnici bude někdo čekat, jsme nevěděli. Řidiče jsem musel jít pozdravit. Jsou to lidé, kteří to s volantem umí a často v provozu zažívají perné chvilky,“ nechal se slyšet Karel Loprais.

Pacienti byli z veteránů nadšení. „Jedno auto bylo hezčí než druhé a ty kostýmy těch posádek, také stály za to. Občas jsem se podívala do oken a všude jsem viděla usmívající se pacienty. Bylo to takové pohlazení na duši,“ řekla pacientka interního oddělení krnovské nemocnice Marie Jelšová.

Krnovská nemocnice byla první, kterou účastníci Trofeo Niké během dosavadních 19. ročníků navštívili.