Po odstoupení posádky Marka Spáčila se zelenou tatrou číslo 510 se Martin Kolomý a jeho souputníci Zbyněk Kotál a René Kilián ve žluté tatře se soutěžním číslem 545 zakousli do závodu jako divocí psi a vyválčili v osmé etapě rallye desátou pozici mezi kamionisty. Celkově se drží Kolomého muži na průběžném jednadvacátém místě.

Závod není procházkou růžovou zahradou. „V horách mezi Antofagastou a sídlem Copiapo na nás čekalo nemilé překvapení v podobě dvou defektů, jejichž výměna nás zdržela o čtyřicet minut,“ řekl pro Czech Dakar Team Martin Kolomý. Jinak prý pro osádku nebyla etapa dlouhá celkem 568 kilometrů zase až tak složitá. „Na dunách jsme měli potíže s teplotou motoru, jako předtím tatra 510 s pilotem Markem Spáčilem, ale stíhali jsme jej chladit, do cíle etapy jsme dorazili v pořádku,“ pochvaloval si Martin Kolomý.

Ani Marek Spáčil z Huzové s osádkou tatry 510 se ještě nechtěl s atraktivním závodem v poušti a horách v Jižní Americe definitivně rozloučit, i když už kvůli zmíněné poruše motoru nesoutěží. „Tatra 510 je přeřazena do kategorie asistenčních náklaďáků a bude dál pomáhat týmu,“ potvrdil Marek Spáčil.

Spáčil nebyl sám, kdo se letos musel po sobotním dni volna a s počátkem druhé poloviny rallye se závoděním rozloučit. Tohoto momentu se dočkalo pouze 96 motocyklistů, 14 jezdců na čtyřkolkách, sedmdesát automobilů a 36 trucků, což znamená ve statistice čtyřicetiprocentní ztráty v první polovině Dakaru.

V kategorii automobilů zůstalo Čechům poslední želízko v ohni, Toyota LC 120 s. č. 373 posádky Janeček a Chytka. Ta může děkovat za pokračování v Rallye Dakar 2010 Kolomého mužům, kteří ji vytáhli z pouště do bivaku v páté etapě z Copiapa do Antofagasty. Za to si ale Kolomého kamion „vysloužil“ tři hodiny penalizace.

Během včerejší deváté etapy se soutěžící rozloučili s pouští Atacama, a to v relativně krátké speciálce, která měří 354 kilometrů, ze kterých dunami povede okolo 120 kilometrů. Očekává se, že největší problémy jezdcům přinese první, zhruba 180 kilometrů dlouhý úsek. Etapa vede z Copiapa do La Sereny a měří 547 kilometrů. Jak se na ní vedlo Martinu Kolomému a jeho osádce z Czech Dakar Teamu, se dočtou čtenáři Deníku zítra.