Vyberte si sami. Buďto půjdete „pod skalpel“ za čtyřicet tisíc a zaplatí to pojišťovna. Nebo si bude vyberete šetrnější operaci robotem, která však stojí 130 až 160 tisíc, a větší část si zaplatíte. Před takovou volbu by mohli být už zanedlouho postaveni pacienti v České republice.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger včera udělal další krok k tomu, aby se při návštěvě lékaře či nemocnice začalo rozdělovat ošetření na standardní a nadstandardní.

Ministr oznámil, že požádá profesory z Prukyňovy lékařské společnosti, aby mu sestavili seznam úkonů, které jsou z jejich pohledu „luxusnější“ a mohlo by se za ně doplácet. Jejich doporučení pak Heger předá pojišťovnám a pacientům, aby provedli oponenturu.

Konec úplatků?

Ministr si od zavedení standardů a nadstandardů slibuje, že se tím celé zdravotnictví zprůhlední. Dnešní systém totiž pacientům u mnoha úkonů nedovoluje, aby si legálně připlatili za jinou léčbu. To pak nahrává úplatkům. „Těch variant, kde si bude moci pacient doplatit, bude ze začátku málo,“ uvedl včera Heger. Zároveň slíbil, že pacienti budou o možnostech léčby dobře informováni a v nemocnicích je nebudou nutit, aby si pod tlakem objednávali dražší péči.

Hegerův plán se ale může rozsypat už dnes večer, kdy se sejdou k jednání koaliční lídři ve formátu K9. Předseda Věcí veřejných (VV) Radek John a faktický šéf strany Vít Bárta totiž neskrývají svoji nelibost. Chtějí nejdříve „zastavit rozkrádání zdravotnictví“ a teprve pak řešit zbytek reforem. Navíc Heger stále nesplnil přání VV, že se v lékárnách bude platit poplatek jen za recept, nikoliv za každou položku.

Sázka na dohodu

Ministr proto na dnešní K9 představí opatrnou verzi – například nebude prosazovat, aby se připlácelo za sanitku (původní návrh byl 5 Kč za kilometr) a k ledu zatím Heger posílá i plán na zavedení poplatku 200 Kč za návštěvu specialisty bez doporučení.

Tak či onak ministrovu vizi ostře odmítá opozice. „Jde v podstatě o rozdělení zdravotní péče pro bohaté a chudé,“ kritizuje stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Podle něj se navíc značně posílí i vliv zdravotních pojišťoven. „V jejich zájmu není zdraví občanů, ale snaha o co největší zisk,“ konstatuje Rath.

Velmi opatrně se na včerejší plán ministra zdravotnictví dívá i Česká lékařská komora (ČLK). Ta původně navrhovala, že by spolu se stomatology vypracovala vlastní seznam nadstandardních výkonů. Heger dal nakonec přednost Purkyňově společnosti.

„Jsem trochu v rozpacích, na náš obdobný návrh ministr vůbec nereagoval. Ale pokud s námi nechce spolupracovat, nějak se podle toho zařídíme,“ sdělil Deníku prezident ČLK Milan Kubek.

.