Diskuse, která provází blížící se otevření koupaliště, má přesah do komunální politiky. K nákladné rekonstrukci a modernizaci došlo před volbami. Proto se v diskusích řeší také to, proč se cenová politika neřešila souběžně s investicemi do koupaliště.

„Podle mého názoru by nemělo být vstupné pro dospělou osobu vyšší než 50 korun, protože není prioritou zde vydělávat. Město dělají městem služby pro lidi,“ doporučil radním bývalý místostarosta a současný opoziční zastupitel Michal Brunclík (ČSSD), který má velký podíl na nynější podobě koupaliště.

Starosta Tomáš Hradil (Krnovští patrioti) mu namítl, že kalkulace vstupného by měla vzít v potaz také pořizovací cenu oprav koupaliště, což bylo přes čtyřicet milionů korun, a také provozní ztrátu kolem jednoho milionu ročně.

„Vstupenka by mohla stát sto korun a stejně bychom si obhájili, že na koupališti nevyděláváme, vezmeme-li v úvahu návštěvnost a životnost. Pořád by doplácelo město. Taková zařízení jsou běžně ztrátová. Není to nic neobvyklého, ani špatného, jen je nutné si taky říct, že nižší vstupné znamená větší ztrátu,“ komentoval Tomáš Hradil navrženou padesátikorunu s tím, že ztráty z koupaliště platí město, kterému pak můžou chybět peníze někde jinde.

Ilustrační foto.
Město Krnov pomáhá lidem na Ukrajině

„Teoreticky můžeme nabídnout u všech sportovních a kulturních zařízení města vše zadarmo. Kino, divadlo, bazén, koupaliště, ale pak se smiřme, že nám peníze budou chybět jinde,“ argumentoval Tomáš Hradil.

JE KRNOV NA STOKORUNU PŘIPRAVENÝ?

„Myslím si, že na stokorunové vstupné není Krnov připravený. Ztráta z koupaliště bývala i méně než jeden milion korun. Nyní je atraktivnější, lidé přijdou,“ obhajoval Brunclík padesátikorunu a tím obrátil pozornost na téma, zda je koupaliště opravdu tak atraktivní, jak říká.

„Nemáme dořešeno kompletní zázemí. Kolem bazénové vany je zhruba desítka malých objektů budov a každá vypadá úplně jinak. Pro architekty bude jedním z úkolů to celé sjednotit a sladit,“ upozornil na nedostatky starosta Hradil.

Poštovní štola ve Zlatých Horách a Zlatokopecký skanzen.
Podívejte se s námi do podzemí Zlatých Hor

Zastupitel Roman Anderle (Krnovští patrioti) zase Brunclíkovi připomenul, že v minulém volebním období jako místostarosta měl řadu příležitostí řešit ekonomiku vstupného.

„Byl jste to vy, kdo měl investice na starosti a měl diskuzi o vstupném iniciovat okamžitě. Je to snad základ každé investice, a můžete být sebevětší socialista. I kdyby bylo zdarma, odložit řešení o rok stylem ať si s tím poradí příští vedení je buď alibismus, nebo nezodpovědnost. O žádné vaší vizi a padesátikoruně jsem dosud nevěděl,“ připomenul Roman Anderle Michalu Brunclíkovi a doporučil mu více sebereflexe.

„V roce 2018 se, jak víte, vstupné ponechalo stejné kvůli zkrácené sezóně a tehdejší rada neměla jednotný názor, jak dále,“ uvedl Brunclík loňské události na pravou míru.

Tomáš Hradil potvrdil, že ani současná rada nemusí mít jednotný názor. To, že v diskusi nadhodil stovku ještě neznamená, že radní vstupné opravdu zdraží. Nabízí se celá řada různých variant vstupného a úpravy směrem nahoru i dolů. Například by se radní mohli pobavit o tom, že krnovské koupaliště je jedním z mála v republice, které nemá vstup zdarma pro nejmenší děti.

Vizualizace. Vodní dílo Nové Heřminovy po realizaci navrhovaných opatření.
Poznámka Fidela Kuby: Pagáčova pětiletka