Návštěvníci parku se mohou procházet po nových chodnících a cestičkách, je zde i stezka pro cyklisty a vyznavače in-line bruslení, nové je veřejné osvětlení, lavičky i odpadkové koše. Maminky a děti jistě ocení tři zcela nová dětská hřiště.

Staré a nemocné stromy uvolnily místo pro novou výsadbu. „Na celé ploše parku je vysazeno 244 nových stromů a 3647 keřů. Úpravou prošly i trávníky o výměře zhruba sedm tisíc metrů čtverečních,“ vyčíslil mluvčí Městského úřadu v Bruntále Jiří Ondrášek.

Finančně náročná akce by se nemohla uskutečnit bez potřebných dotací. Na obnovu zeleně získal Bruntál 2,6 milionu korun, tedy více než devadesát procent nákladů. Na druhou náročnější etapu, zahrnující stavební práce, síť nových cest a další vybavení parku, dostal Bruntál čtrnáct milionů korun z Evropské unie. A to díky společnému projektu s polským městem Prudnik. Ten nezahrnoval pouze samotnou rekonstrukci, ale přišel i s myšlenkou, že park je místem společenského života, kde se odehrává řada kulturních a sportovních akcí. Také díky nim se pak poznávají lidé z obou stran hranic.

„A právě obnova kulturního života v parku má být další fází rozvoje tohoto prostoru. Závazně jsou první společné akce v Bruntále a Prudniku naplánovány na rok 2011, jelikož rekonstrukce parku v polském městě je časově náročnější,“ uvedl mluvčí Jiří Ondrášek.

Stálou připomínkou partnerství je v bruntálském parku dřevořezba Františka Nedomlela, znázorňující historickou a současnou podobu Prudniku.

Polské město na oplátku umístí ve svém zrekonstruovaném parku stálé nástěnné prezentace České republiky a Bruntálu ve formě pěti billboardů s jednou ročně obměňovaným obsahem.

Jedním z posledních stromů zasazených v bruntálském parku je červený buk, který věnovalo při slavnostním otevření město Prudnik. „Bruntálští své partnery obdarovali zmenšeninou zmíněné dřevořezby Prudniku,“ podotkl Ondrášek