I když v dnešní době jeho původní role tak trochu pozbyla svého významu, stále je nezastupitelným pomocníkem zejména při stahování klád v těžce přístupných lesních terénech. Koně se staly zdrojem zábavy a relaxace. Pomáhají účinně i při léčbě, a to nejen pohybového aparátu.

Je dobře, že tato ušlechtilá zvířata, která doprovázejí člověka na pouti dějinami, mají své místo i dnes, byť přece jen ve trochu jiné pozici než před lety.
O prosluněné sobotě 17. dubna ožilo jezdecké kolbiště v Úvalně ržáním více jak tří desítek koní, kteří se tu se svými jezdci předvedli v několika disciplínách westernových soutěží.

Jezdecké kolbiště slouží místnímu jezdeckému klubu již několik let nejen pro samotný nácvik mnoha disciplín, ale zejména pro pořádání jezdeckých soutěží a vystoupení pro veřejnost. I když rozmoklý terén kolbiště po vydatných deštích v závěru týdne byl trochu handicapem, většina koní i jezdců zvládala jednotlivé disciplíny bravurně, což dokazovali přítomní návštěvníci a diváci zaslouženým potleskem.

Soutěž ve westernových disciplínách pořádal místní jezdecký klub spolu s Rega Ranchem Čeladná. Občanské sdružení Jezdecký klub Úvalno připravuje i letos vedle celé řady dalších akcí i tradiční Víkend koní 10. a 11. července. Dva dny plné soutěží, exhibičních vystoupení i country zábavy na domácím kolbišti.

Letošní jezdeckou sezonu už slavnostně zahájil Jezdecký klub o. s. spolu s Hipocentrem Silesia o. s. v sobotu 24. dubna akcí nazvanou „Jiříkovo harašení“. Akce pro širokou veřejnost zahrnovala také I. westernový trénink a výjezd bryček do zahraničí.

Ladislav Martikán