“Dokážu snad ještě vstřebat, že se nová školní budova na Janáčkově náměstí vybaví novým nábytkem za 1, 4 milionu korun, ale přijde mi naprosto nemorální dávat více než milion na výstavbu kolárny. Stav krnovských škol není ideální. Já sám působím na základní škole na Žižkově ulici, kde vznikly při povodních obrovské problémy. Při prudkém dešti přes parapety oken dovnitř masivně zateklo. Na spojovací chodbě do tělocvičny střecha protekla takovým způsobem, že na podlaze stály kaluže vody. Proč město za této situace vynakládá milion na schovávání kol a ne na zlepšení technického stavu školských zařízení, který při povodních ukázal své slabiny?,“ rozčiloval se zastupitel Michal Brunclík.

Mezi zastánce drahé kolárny patří například místostarosta Bedřich Marek a radní Libor Nowak. „V minulém volebním období se rozhodlo, že se škola na Janáčkově náměstí komplexně opraví a rozšíří. Spádová oblast školy je značně rozlehlá, a mezi žáky i pedagogy je množství cyklistů. V obvodu školy leží důležité lokality určené pro obytnou zástavbu, takže žáků bude stále přibývat. Tím se podstatně liší od ostatních krnovských škol. Havarijní situace na školách by měl zvládnout odbor školství, ale tady se koncepčně buduje strategická největší krnovská škola s výhledem na další desítky let,“ popsal specifika školy Marek.

„Pan Marek zatím nijak nezdůvodnil kolárnu za milion. Nechť se postaví přístřešek za sto tisíc, aby žákům a učitelům nepršelo na kola, ale nemůžeme na Janáčkově náměstí budovat luxus a nadstandard, když do ostatních škol prší,“ argumentoval Brunclík. „Pojem kolárna není přesný. Bude se tam kromě kol také ukládat drahá zahradní technika“, upřesnil zastupitel Drahomír Malovaný. „Město už na Janáčkově náměstí proinvestovalo plno peněz, tak to snad dotáhneme do konce. Budovat provizorní přístřešek na kola, který vydrží na věčné časy, není řešení. Tato škola fungovala v provizoriu celá desetiletí,“ zastal se kolárny Libor Nowak.

S kolárnou za milion nesouhlasí ani místostarostka Alena Krušinová: „Zpracovali jsme v souvislosti s rušením školy na náměstí Míru analýzu krnovského školství. Zastupitel Václavec navrhl, aby každý rok město uvolnilo z rozpočtu vyšší částku na opravu konkrétní školy, a aby se to spravedlivě střídalo. Loni se investovalo do školy Smetanův okruh na opravy sociálního zařízení, letos se dala podobná částka na opravy školy na Dvořákově okruhu. Příští rok by měla přijít na řadu čtvrtá základní škola, kde už vypadávají okna, a v tělocvičně jsou už v tak dezolátním stavu, že musí být přitlučena hřebíky. Když se podíváte do minulých rozpočtů, tak zjistíte, proč tomu tak je. Tato škola dostala od města na opravy nejméně peněz. Já ji budu při dělení peněz preferovat jen školu, která je na řadě,“ dodala Krušinová.

Problém kolárny zastupitelé odložili na dobu, až se rozhodne o podobě a nákladech nové školní tělocvičny.