Ze dvou vrhů se narodilo v Chovatelské stanici Kočky ze severu v Bruntále hned sedm malých norských lesních koček. „Pět koťátek je zbarveno klasicky černě. Dvě koťátka jsou v barvě amber čili jantarové barvy, jsou vůbec první svého druhu, která se narodila v České republice i ve východní Evropě," řekla chovatelka Markéta Šustrová.

V domě za bruntálským městským parkem se chovatelka stará nejen o sedm koťat, ale i o všechny své dospělé norské lesní kočky. Markéta Šustrová měla kočky vždy v oblibě, jako první si pořídila kočku domácí. Od roku 2007 chová norské lesní kočky, rok nato si zaregistrovala chovatelskou stanici Kočky ze severu.

„Mámou pěti černých koťátek je Darja, byl to už její čtvrtý vrh. Koťata v barvě light amber měla Wedfölmir aus Broetzingen hned při prvním vrhu," uvedla chovatelka Šustrová. Pocity má chovatelka z nových přírůstků poněkud smíšené. „Narodily se barvičky a kresby, které jsem si přála, ale bohužel jsou to kluci. Přáli jsme si spíše holčičky. Počítali jsme až se čtyřmi s tím, že si jednu necháme," konstatovala Šustrová.

Na druhou stranu je velice ráda, že se kočce se jménem Wedfölmir aus Broetzingen povedlo zabřeznout. S kocourem El Ninjo ze stanice Kočky ze severu se to dlouho nedařilo. El Ninja nakonec zastoupil v roli otce kocour Pyxis´s Che Guevara z německé chovatelské stanice Vom Bergwald. Čerstvě narození kocouři zdědili barvu srsti po svých rodičích. Prince Amber světle jantarovou po tatínkovi, Protego Amber po mamince světle jantarovou s kresbou.

„Jsou velmi společenské, nesnášejí samotu, vyžadují mnoho pozornosti. Je důležitá kvalitní strava a veterinář, my máme to štěstí na úžasnou Sandru Balážovou," konstatovala chovatelka Šustrová.

Aby se mohla věnovat jako pracovnice Střediska volného času dětem, často jí pomáhá s kočkami a jejich chovem maminka a přítel Jiří. Jelikož si letošní koťata vedou dobře, již na konci června chce s nimi chovatelka vyjet na Národní výstavu hospodářských zvířat a zemědělské techniky do Brna. „Pokud to vyjde, Prince by se mohl stát chovným kocourkem, Protega necháme do čtrnácti dnů kastrovat, než půjde do nového domova," plánovala chovatelka.

Nechat si všechny koťata Markéta Šustrová prostě nemůže. Jednak nemá tak velký příbytek, ale především náklady na chov jsou nemalé. „Když máte chovatelskou stanici, musíte počítat s tím, že budou koťátka odcházet z domu, i když byste si je raději nechali. Musím přiznat, že obrečím nejen ty naše dva kluky, ale i ostatní letošní koťátka.

Jen když si vzpomenu, že za tři týdny budou mít domov jinde… Přijde mi to téměř nemyslitelné," zaleskly se slzy v očích chovatelky, která vychovala několik výstavních šampionů, s nimiž šíří slávu Bruntálu doma i v zahraničí.