Ani čtvrteční večerní jednání koaličních partnerů nepřineslo posun v řešení krize na bruntálské radnici. Deník v minulých dnech jako první informoval, že se osm z devíti členů rady včetně starosty Leoše Gregovského (ODS) rozhodlo k 31. říjnu odstoupit. Zůstává jediná žena -Ludmila Navarová (ODS). A zatímco volební strana SNK Volba pro Bruntál Navarovou navrhuje na post starostky, pro třetí koaliční stranu Bruntál 2006-2010 je nepřijatelná.


„Čtvrteční jednání nepřineslo zlom, zástupci ODS nebyli na jednání připraveni,“ řekl včera Deníku první místostarosta Vilém Urbiš. Za svou volební stranu, Sdružení nezávislých kandidátů Volba pro Bruntál, poskytl médiím tiskové prohlášení. V něm se uvádí, že současný starosta nenaplňuje očekávání dvou koaličních stran i některých členů ODS. Pod jeho vedením nelze očekávat změny ve vedení úřadu, hlavně ovšem naplnění koaličního volebního programu.


Podle dřívějších vyjádření některých zastupitelů a pracovníků radnice pro Deník nedokáže nejužší vedení města vzájemně komunikovat. S nevolí byly přijímány některé kroky prvního místostarosty Viléma Urbiše. Ten však zásadně odmítá, že by současnou situaci na radnici zavinil: manažerským pochybením a nedůsledností v řízení se naopak projevuje starosta Gregovský. V tomto duchu vyznívá i tiskové prohlášení radních za Volbu pro Bruntál: „Máme zájem o dosavadní koalici, která bude podstatně akceschopnější po realizaci obměny na pozici starosty a odchodu Stanislava Navrátila z pozice druhého místostarosty do penze,“ uvádí zpráva.


Bývalý starosta Stanislav Navrátil (Bruntál 2006-2010) otázku Deníku k možnému odchodu do penze nechal bez odpovědi. Ne tak otázku, zda by jeho strana akceptovala Ludmilu Navarovou jako první ženu na radnici: „Paní Navarová je pro naše politické uskupení na funkci starostky nepřijatelná.“
Leoš Gregovský nechce do středečního zasedání zastupitelstva předjímat vývoj ani komentovat svou další roli. „Koaliční jednání stále probíhají, budu jednat v souladu se závazky, které mám vůči ODS.“ Podle starosty je příčinou rozkolu jednoznačně neschopnost se dohodnout a hledat kompromisy. „Považuji za prvořadé, aby naše město mělo stabilní a funkční vedení, protože napjatá situace nepřináší městu a jeho občanům nic dobrého,“ uvedl Gregovský.


V létě si proti sobě popudil některé radní, když jako starosta využil svého práva pozastavit výkon rozhodnutí. Šlo o záměr města zrušit osadu zahrádkářů a postavit v lokalitě Purkyňovy ulice nové rodinné domky. „Na rozdíl od mnoha ostatních jsem osobně jednal se zahrádkáři a vyslechl jejich argumenty. Moje rozhodnutí bylo mým právem a stojím si za ním.“ Volby v Bruntále loni vyhrála KSČM s 21 procenty hlasů před ODS a Volbou pro Bruntál, čtvrtá byla ČSSD.