Dokonce i někteří politici nebo celebrity ze světa šoubyznysu se na televizních obrazovkách začaly objevovat v nové image s rašícím knírem. „Denně umřou v ČR na "raka" čtyři chlapi a furt to roste. Takže by bylo fajn s tím něco dělat," řekl Rostislav Oboňa z Horního Benešova. Sám je jedním z těch, kteří se boji proti rakovině prostaty aktivně věnují.

„Holky už jsou kousek dál, existují mamografy a kampaně a běhy za prsa a tak a je to dobře, protože prsa jsou fajn a holky si na ně začaly dávat bacha a chodit na vyšetření včas. Chlapi jsou ale bordeláři a tvrďáci, vyjma smrtelných chorob, jako je kašílek a rýmička. Dokud nás něco nebolí nebo rovnou neupadne, k doktorovi prostě nepůjdeme," dodal Oboňa.

Listopad byl měsícem knírů

Movember je charitativní, každoroční akce, která je zaměřena především na prevenci typicky mužského onemocnění rakoviny prostaty. Název vznikl jako složenina ze dvou anglických slov mo (zkratka pro knír) a november (listopad).

Vybrané příspěvky, získané přes kamarády, sponzory či různé firmy, jsou po skončení akce poslány nadačnímu fondu Muži proti rakovině a jsou dále použity na výzkum a boj proti rakovině.

„Počet mužů s rakovinou prostaty v ČR roste, v porovnání s počátkem 90. let vzrostl její výskyt trojnásobně. V roce 2010 bylo zjištěno 6771 případů rakoviny prostaty a ročně na toto onemocnění zemře 1348 mužů," uvedl Marek Rejman, člena představenstva nadačního fondu Muži proti rakovině.

Přítelkyni se nelíbí, ale podporuje akci

„Lidé se mi nejdřív smějí a pak se zeptají, proč jsem si to proboha nechal narůst," sdělil Martin Syslo z Krnova, který se do akce zapojil už loni, a se smíchem dodal, že přítelkyně z jeho kníru rozhodně nadšená není. Už se nemohla dočkat konce listopadu, ale myšlenku samou podporuje.

Movembrista: sám sobě se líbím

„Já chtěl vědět, jak to vypadá, a zatím musím přiznat, že z devadesáti procent je to velký neúspěch, což nechápu, protože sám sobě se líbím," zasmál se další z Movembristů z Krnova Bohuslav Pučan.

V loňském roce se podařilo vybrat necelých šest set tisíc korun, letos to bylo už přes 2,5 milionu. Možnost poslat příspěvek stále trvá a tak číslo není ještě konečné. Do Movembru se zapojily také týmy z bank, médií či velkých firem. Mimochodem, letos se poprvé zapojil i jeden člen redakce Krnovského Deníku.

Hnutí MovemberOd roku 2005 je rakovina prostaty nejčastějším zhoubným nádorem mužů. Originálním způsobem se snaží vzbudit zájem o téma mužského zdraví a rakoviny prostaty hnutí Movember s nadačním fondem Muži proti rakovině.

Jan Pirkl