Březen, jak pamětníci ví, vždycky býval měsícem knihy. V posledních letech se název kampaně, jejímž cílem je podpora čtenářství, upravil na Březen měsíc čtenářů. Ať tak, či tak, knihovny v našich městech si na březen připravily atraktivní program pro čtenáře i další zájemce. Těšit se můžeme na přednášky, výstavy, burzy knih i na čtenářskou amnestii.

Celostátní akci Březen měsíc čtenářů vyhlásil již poosmé Svaz knihovníků a informačních pracovníků. „Ke kampani se svými aktivitami každoročně hlásí více než 400 aktivních veřejných knihoven z celého Česka," uvedl Roman Giebisch z Národní knihovny ČR.

V okrese Bruntál a Opava se připojily například knihovny v Bruntále, Horním Benešově, ve Vrbně pod Pradědem, v Opavě, Bolaticích a Holasovicích, akce pro čtenáře si ale připravily i knihovny v dalších městech a obcích.

PŘEDNÁŠKY I AROMATERAPIE

„Březen jsme zahájili přednáškou astrologa Milana Gelnara, která měla velký ohlas. V pátek 10. března odpoledne se těšíme na „voňavou" přednášku o aromaterapii, masážích a péči o pleť. Připraveno bude i malé občerstvení, tombola, ošetření pleti. Začínáme v 16 hodin," uvedla Veronika Hudečková, vedoucí Informačního centra a městské knihovny Horní Benešov.

Velkou událostí bude pro Horní Benešov 17. března zahájení výstavy mladé nadějné fotografky Petry Petřekové s názvem Souznění, připraveny jsou i další akce kurz práce s tabletem, jarní tvořivá dílnička a Noc s Andersenem.

NEJLEPŠÍ ČTENÁŘ

V Městské knihovně Bruntál je po celý březen a duben otevřena výstava ilustrací Cecílie Černochové, pro milovníky cestování je na úterý 21. března připravena přednáška Jaroslava Vrubla a Anny Paternové Trek kolem Annapuren. Knihovna dále připravila výměnnou burzu knih a připojila se k soutěži Hledáme čtenáře roku, kdy vnoučata mohou představit jako nejlepšího čtenáře svou babičku nebo dědečka.

CESTOVÁNÍ, ČTENÍ, SOUTĚŽE

V Opavě v hlavní budově i na pobočkách v Kateřinkách a Kylešovicích probíhají během celého března výtvarné soutěže, maraton čtení či tematické besedy pro děti. Cestovatel Michal Štěpánek představí na pobočce v Kateřinkách 21. března v 17 hodin dvě tváře Persie. Na cestovatelskou přednášku můžete přijít také do hlavní budovy. Saša Ryvolová zde bude 14. března přednášet o Jemenu zřítelnici oka Mohamedova.

Do knihovny v Holasovicích si můžete až do konce dubna přijít prohlédnout i zakoupit ručně šité dekorační předměty a hračky, ve Vrbně na 15. března připravili autorské čtení Jesenické Maryši Miroslavy Krčové. Březen měsíc knihy uzavře Noc s Andersenem. Tradiční noční akci pro děti připravily například knihovny v Opavě, Bruntále, Krnově a ve Vrbně pod Pradědem.

Gabriela Mathiasová