Cestování na Osoblažsko, Jindřichovsko a Albrechticko může být pro cestující dlouhé a trochu nudné. V takové chvíli by se hodila kniha. Chytrý telefon prostřednictvím QR kódu okamžitě cestujícím nabídne přístup k zajímavým knihám v elektronické verzi.

„Cesta autobusem vám s knihou uběhne příjemněji. Tato nová služba je jen malou ochutnávkou toho, co nabízí čtení e-knih. Pokud vás takové čtení láká, zajděte za námi do knihovny vypůjčit si čtečku elekronických knih," představil ředitel krnovské knihovny Petr Cestr novou službu, která funguje pod heslem: Váš chytrý telefon + náš QR kód = příjemná cesta.

Spojení knihovny se čtenáři prostřednictvím autobusu má na Krnovsku hluboké kořeny.

Poprvé k tomu došlo v roce 1955, když Krajská knihovna 
v Ostravě zapůjčila té krnovské takzvaný bibliobus značky Praga, což byl vlastně autobus upravený na pojízdnou knihovnu.

Řidičem a současně knihovníkem se stal Josef Špejra. Druhým členem posádky byla jeho manželka Ludmila. Bibliobus měl jízdní řád připravený tak, aby do každé obce zajížděl jednou za čtrnáct dní. Za den stihli manžele Špejrovi navštívit i tři nebo čtyři obce.

Během pěti let, co bibliobus brázdil obce na Krnovsku, získal šestnáct set čtenářů. Manželé Špejrovi jim půjčili na třicet tisíc titulů ročně. Vzhledem k národnostnímu složení obyvatel na odbyt šly také řecké a německé knihy.

„Výsledky činnosti pojízdné knihovny byly velmi dobré. 
V roce 1956 byla vybavena promítacím přístrojem a její pracovníci, vedoucí i řidič zároveň Josef Špejra s manželkou Ludmilou, promítali na vesnicích i filmy. Spolupracovali s muzeem, domem osvěty a lidovou školou umění," zaznamenal éru legendárního bibliobusu krnovský kronikář a posteskl si, že se zánikem okresu Krnov v roce 1960 byla zrušena také pojízdná knihovna na Krnovsku.